Startuje 9. edycja MIASTOmovie

Anna Bieliz, Wrocławska Fundacja Filmowa

Tegoroczna odsłona MIASTOmovie odbędzie się w dn. 29 września – 3 października pod hasłem „Przesilenie”. Wydarzeniu towarzyszyć będą spotkania oraz spacery architektoniczne po Nowym Dworze oraz Sępolnie.

MIASTOmovie to projekt, w którym film dokumentalny stanowi punkt wyjścia do rozmowy o mieście i refleksji na temat architektury, urbanistyki, wyzwań dla współczesnych organizmów miejskich. Najważniejszym elementem jest coroczny festiwal odbywający się w Kinie Nowe Horyzonty oraz w przestrzeniach Wrocławia, takich jak galerie BWA.

W ostatnich kilkunastu latach polskie miasta podlegają gigantycznym przemianom. Popłynął do naszego kraju strumień środków unijnych, stymulujących budowę nowych budynków i umożliwiających rewitalizację zdegradowanych fragmentów miast. Polacy zaczęli podwyższać swoją stopę życiową, masowo zaciągając kredyty mieszkaniowe. W szybkim tempie zaczęła się też zmieniać struktura własności obiektów i gruntów w miastach. Ilość procesów zachodzących w krótkim czasie – i wzajemnie się przenikających – wydaje się trudno do łatwego ogarnięcia. Nasze działanie ma wszystkim mieszkańcom polskich miast ułatwiać poruszanie się w gąszczu zmian.

MIASTOmovie

Fot. miastomovie.pl

W harmonogramie znalazło się kilkanaście dokumentów, w tym „Making a Mountain” o kopenhaskiej spalarni śmieci, która łączy funkcje użytkowe z rozrywkową (jest jednocześnie ścianą wspinaczkową i stokiem narciarskim) czy „Americaville” prezentujący ucieczkę z wielkiego miasta.

Gościem Radia Rodzina była Anna Bieliz, dyr. programowa Festiwalu MIASTOmovie we Wrocławiu, Wrocławska Fundacja Filmowa.

POSŁUCHAJ:

Cz. 1. Co oznacza motyw przesilenia?

Cz. 2. Recykling architektury, wynajem biur i użytkowanie hoteli po pandemii

Cz. 3. O czym miasto MOVIE?

Cz. 4. Spacery po Wrocławiu. Historia urbanistyczna Nowego Dworu oraz Sępolna

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content