Słynny Ołtarz Jerina wraca do Katedry Wrocławskiej

fot. Radio Rodzina

Największa perła wrocławskiego manieryzmu, główny ołtarz Katedry św. Jana Chrzciciela, wraca po renowacji i odbudowie na swoje miejsce. Wierni będą mogli podziwiać ołtarz już podczas Pasterki, 24 grudnia.

Skarb ufundowany w 1591 roku przez biskupa Andreasa von Jerina ma dla nas nie tylko wartość kulturową i materialną, ale przede wszystkim religijną.

Przy tym ołtarzu przez 350 lat sprawowana była Najświętsza Ofiara, były udzielane sakramenty, święcenia kapłańskie, biskupie. To miejsce pokazuje nam ciągłość spotkania człowieka z Bogiem.

– mówi ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz Archikatedry we Wrocławiu

Idea zrekonstruowania ołtarza pojawiła się w 2016 r., podczas prac nad wystawą poświęconą skarbcowi wrocławskiej katedry. Zauważono wówczas, że po wojnie zachowało się 80% oryginalnych elementów dzieła. Pojawił się więc pomysł, by przywrócić ołtarz wrocławianom. Trafił on na podatny grunt władz kościelnych i świeckich.

O tym, jak będzie wyglądała instalacja ołtarza i co symbolizują postaci poszczególnych świętych, opowiedział nam ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz wrocławskiej katedry

POSŁUCHAJ AUDYCJI:

Cz. 1:

Cz. 2:

Prace konserwatorskie trwały 10 miesięcy. W tym okresie zrekonstruowano centralną część ołtarza, która została zniszczona w czasie bombardowania i pożaru katedry w 1945 r. Odtworzono też pozostałe elementy. Poświęcenie ołtarza z rąk Arcybiskupa Józefa Kupnego odbędzie się w noc rozpoczynającą Boże Narodzenie 2019, podczas katedralnej pasterki.

Materiał przygotowała Daria Detlaf

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content