Reżyser Arkadiusz Gołębiewski w #PORANNYGOSC …

fot. Radio Rodzina

Po raz siódmy w całym kraju obchodzimy dziś (1 marca) Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – poświęcony pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, pomysłodawca oraz twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” tłumaczył dziś w audycji „Poranny Gość” zainteresowanie tematyką niezłomnych przez młode pokolenie.

Niezłomni potrafili powiedzieć stanowczo „nie” i wyrażać swoje poglądy. Często porównujemy się z nimi czy w danej sytuacji zachowalibyśmy się podobnie. Wypowiadanie się na temat prostych rzeczy urasta dziś do postaw heroicznych, mówił Gołębiewski.

Reżysera zapytaliśmy także, który niezłomny wywarł na nim największe wrażenie w trakcie jego pracy nad filmami dokumentalnymi.

W dorobku Arkadiusza Gołębiewskiego jest m.in. film „Kwatera Ł”. Film – o najważniejszym wykopie w Polsce, który odbił się szerokim echem w środowiskach niepodległościowych.

ZOBACZ WIDEO

Jesteśmy po prapremierze filmu dokumentalnego o profesorze Krzysztofie Szwagrzyku. Dla reżysera to profesor jest osobą niezłomnie poszukującą pamięci o Żołnierzach Wyklętych i przywracającą pamięć o niezłomnych także ich rodzinom.

Reżyser skomentował także ostatnie zamieszanie wokół osoby profesora Szwagrzyka.

Gołębiewski jest także autorem projektu edukacyjnego przeznaczonego dla młodych adeptów sztuki filmowej „Nakręć dziadka komórką”.

POSŁUCHAJ ROZMOWY:

Prowadził red. Krzysztof Kunert


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content