Posłowie Jaros i Babiarz w …

fot. Radio Rodzina

Trybunał Konstytucyjny, podatek bankowy, zmiany w ustawie o służbie cywilnej, a także Rok Miłosierdzia to tematy, które poruszaliśmy z naszymi Gośćmi – posłami na sejm – w audycji "Poranny Gość".

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu PiS, ws. tzw. podatku bankowego.  

Zakłada on opodatkowanie aktywów banków powyżej 4 miliardów złotych stawką 0,39 procent rocznie. W przypadku ubezpieczycieli stawka ta ma wynieść 0,6 procent. Według różnych szacunków, wpływy do przyszłorocznego budżetu sięgną od 5,5 do 7 miliardów złotych.

Poseł PiS-u Piotr Babiarz podkreśla, że jest to jeden z elementów realizacji programu wyborczego:

Jeśli ten podatek dotyczyłby wszystkich instytucji państwowych to moglibyśmy w tej kwestii dyskutować – mówił w audycji „Poranny Gość” poseł Michał Jaros z PO.

Opozycja krytykuje zmiany w ustawie o służbie cywilnej. Zniesiona ma być Rada Służby Cywilnej opiniująca dotychczas szefów danej służby. Kierownicy nie będą musieli mieć doświadczenia na stanowiskach zarządzających. Wybierani będą zaś przez nominacje, a nie konkurencyjny nabór. Poseł Michał Jaros twierdzi, że może to spowodować upolitycznienie organów administracji rządowej:

Poseł Babiarz dementuje informację o utracie pracy przez 1600 urzędników.

Projekt zakłada możliwość wygaszenia stosunku pracy z pracownikami wyższego szczebla służby po 30 dniach od wejścia przepisów w życie.

Posłów zapytaliśmy także o to jak rozumieją istotę miłosierdzia w roku jubileuszowym zainaugurowanym  przez papieża Franciszka:

mówi Michał Jaros.

Dobrym człowiekiem należy być całe życie, mówi Piotr Babiarz:

Z Porannymi Gośćmi rozmawialiśmy także oTrybunale Konstytucyjnym.

IAR/inf. wł.


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content