Poseł Paweł Hreniak: Putin chce opanować politycznie Ukrainę

fot. PJB

W ostatnich tygodniach na granicy z Ukrainą Rosja zgromadziła ponad 100 tysięcy żołnierzy z ciężkim sprzętem. Stany Zjednoczone ostrzegają, że w każdej chwili może dojść do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pawła Hreniaka – członka komisji obrony narodowej pytamy o sytuację za wschodnią granicę.

-Putin chce opanować politycznie Ukrainę. Biorę pod uwagę trzy scenariusze.

– W mojej ocenie ogłaszanie, że Rosja wycofuje swoje wojska jest blefem, dodaje poseł.

Według szacunków Rosja może mieć nawet 130 tysięcy żołnierzy przy ukraińskich granicach. Chodzi zarówno o wojskowych przy granicy rosyjsko-ukraińskiej, jak i żołnierzy stacjonujących w Donbasie oraz ćwiczących na Białorusi. Amerykanie ostrzegają, że do inwazji na Ukrainę może dojść „w każdej chwili”.

Poseł Paweł Hreniak: Niepokoi mnie wyrok TSUE

Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał mechanizm warunkowości za zgodny z traktatami. A to oznacza wstrzymanie pieniędzy dla Polski. Stawką wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) jest 770 mld zł, przewidzianych dla naszego kraju na lata 2021-2027.

Wyrok komentuje poseł na sejm Paweł Hreniak.

Mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa – uznali sędziowie TSUE.

W mojej ocenie kłócimy się z Komisją Europejską o sprawy ważne i istotne,. Szukamy kompromisu, ale nie za wszelką cenę, dodaje poseł Hreniak.


TSUE oddalił skargi Polski i Węgier i uznał za zgodne z unijnym prawem przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością.

POSŁUCHAJ:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content