Poseł Paweł Hreniak: Nie będzie fajerwerków na sesji Sejmiku Województwa

fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

Z posłem na Sejm Pawłem Hreniakiem rozmawiamy o Święcie Chrztu Polski, a także o luzowaniu obostrzeń, sytuacji w sejmiku województwa czy tzw. „układzie wrocławskim”.

Od 1055 lat jesteśmy narodem chrześcijańskim. Dziś obchodzimy Święto Chrztu Polski, na pamiątkę roku 966, kiedy książę Polan Mieszko I zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich.

Święto Chrztu Polski jest efektem ustawy przyjętej 22 lutego 2019 roku przez Sejm RP. W ustawie czytamy, że ma ono na celu „upamiętnienie Chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

– Z powodu sytuacji pandemicznej dużych uroczystości nie będzie, mówi Poseł na Sejm z PiS Paweł Hreniak.

Poseł przypomniał także obchody Święta Chrztu Polski sprzed lat.

Chrzest Polski to fundamentalne wydarzenie w dziejach państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Autorzy ustawy podkreślali, że Chrzest Polski „poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość”. W ustawie zapisano także, by w tym dniu wywiesić biało-czerwone flagi. W tym roku święto będzie obchodzone w Polsce po raz trzeci.

Posła pytaliśmy o tzw.  „układ wrocławski” budowany przez lata wokół Hofmana i agencji R4S.

Zdaniem posła koalicja PiS z Bezpartyjnymi i Samorządowcami utrzyma się w sejmiku.

– Nie będzie fajerwerków na sesji Sejmiku Województwa, dodaje poseł Hreniak

Przypomnijmy Koalicja Obywatelska chce odwołania przewodniczącego Andrzeja Jarocha.

Dziś sejm zajmie się nowelizacją projektu nt. płatnych autostrad . Kiedy pojedziemy autostradą A4 na odcinku Wrocław – Sośnica bez konieczności zatrzymania się?

POSŁUCHAJ:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content