Orzeł czy Reszka – odcinek 6 – Reformy III RP

fot. Radio Rodzina

Tematem szóstego odcinka jest historia polskiego pieniądza po upadku komunizmu i transformacji roku 1989. Ekspert opowie o reformach ministra finansów i wicepremiera Leszka Balcerowicza, przygotowaniach do denominacji polskiego złotego oraz pojawieniu się nowych banknotów i monet.

To już ostatni odcinek w cyklu „Orzeł czy Reszka” nagrywany przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo emisji znaków pieniężnych będących prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Kompetencje te wynikają z Konstytucji RP oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim.

Reforma walutowa, nazywana również denominacją złotego, wprowadziła od 1 stycznia 1995 r. w Polsce nową jednostkę pieniężną z nominałami monet od 1 gr do 5 zł i banknotów od 10 zł do 50 zł. Zaś od 1 czerwca 1995 r. dwa dodatkowe nominały – 100 zł i 200 zł. Projektantem banknotów dla emitenta był Andrzej Heidrich, wybitny grafik zmarły w zeszłym roku.

Jak wyglądały przygotowania do denominacji? Na czym polegało zjawisko hiperinflacji? Ile na początku lat 90. kosztowały artykuły pierwszej potrzeby? I czy Polacy obawiali się, że „stracą miliony”? – na te pytania odpowiadamy poniżej.

Naszym gościem był Piotr Toczyński, główny specjalista ds. komunikacji społecznej we wrocławskim oddziale Narodowego Banku Polskiego. Zaprasza Daria Detlaf.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Audycja powstała przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content