Orzeł czy Reszka – odcinek 4 – Powstanie polskiego złotego

Fot. wikipedia.pl

Jak powstawała polska złotówka? Jakie reformy walutowe wprowadził premier Władysław Grabski w czasie drugiej kadencji (1923-1925)? Na te i pozostałe pytania odpowiadamy w czwartym odcinku audycji „Orzeł czy reszka”.

Droga do powstania polskiego złotego była długa. Zanim Bank Polski podjął jego emisję w kwietniu 1924 roku, trwały prace nad stabilizacją inflacji w nowopowstałym państwie polskim. Sytuacji nie ułatwiała mnogość walut, będąca śladem dawnych zaborców.

Ciekawą historię przechodziły zarówno monety, jak i banknoty II Rzeczypospolitej. W obiegu były m.in. marki polskie emitowane przez Polską Krajową Kasę Pożyczkową (1919-1923), przekazy na okaziciela PKKP, następnie banknoty emitowane przez Bank Polski (1916-1939), które były denominowane w złotówkach.

Mówił Tomasz Kasprowicz, wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu, finansista i numizmatyk.

Monety II Rzeczypospolitej zdobiła ciekawa ornamentyka. Popularne były wizerunki kobiet, np. żniwiarki, Nike czy późniejsza tzw. „Głowa Kobiety”.

Ponadto w pierwszych latach reformacji Grabskiego wypuszczono bilety zdawkowe, czyli pieniądze papierowe tymczasowo zastępujące w obiegu monety i bilety państwowe emitowane przez Ministerstwo Skarbu.

Naszym rozmówcą jest dr Tomasz Kasprowicz, adiunkt Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, redaktor działu ekonomia kwartalnika Res Publica Nowa, wiceprezes fundacji Res Publica, pasjonat historii, kolekcjoner monet.

Zapraszamy do posłuchania odcinka.

Posłuchaj całej rozmowy:

Już dziś zapraszamy na kolejny odcinek. Jego tematem będzie System monetarny PRL i wymiana walut na czarnym rynku. Emisja w środę 16 grudnia o 10:15 i 19:15.

Projekt realizowany jest we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content