Orzeł czy Reszka – odcinek 1 – Płacidła

fot. Radio Rodzina

W grudniu na antenie Radia Rodzina emitujemy cykl audycji dotyczących historii polskiego pieniądza. Projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Tematem pierwszego odcinka są „Płacidła”, czyli środki płatnicze, którymi posługiwano się w handlu wymiennym przed powstaniem pieniądza tudzież monety.

Wśród plemion słowiańskich, jeszcze we wczesnym średniowieczu, za płacidła służyły np. skórki zwierząt, kawałki żelaznych prętów, płótna czy kryształki soli.

Początki polskiego mennictwa wiążą się natomiast z panowaniem króla Bolesława I Chrobrego, który jako pierwszy władca wybijał polskie denary.

W drugiej połowie XIV wieku pojawiła się gruba moneta srebrna, czyli grosz krakowski, wprowadzony przez Kazimierza Wielkiego. Znajdowały się na niej napisy „Kazimirus Primus, Dei gratia Rex Polonie” („Kazimierz Pierwszy, z bożej łaski król Polski”) oraz „Grossi Cracovienses” („Grosz krakowski”). Na rewersie grosza wybito orła w koronie. Grosz wywodzi się z łaciny od „grubego denara” (denarius grossus). W średniowieczu grosze bito w wielu krajach Europy, a do 2001 r. posługiwano się nimi również w Austrii (Groschen).

O początkach polskiego pieniądza opowiada ekspert, dr Tomasz Kasprowicz – nauczyciel akademicki Wyższej Szkoły Biznesu, redaktor działu ekonomia kwartalnika Res Publica Nowa, numizmatyk i pasjonat historii. Zaprasza Daria Detlaf.

POSŁUCHAJ ROZMOWY:

Tematem drugiego odcinka „Orła czy Reszki” będzie Złoty wiek Rzeczypospolitej. Emisja audycji w piątek 4 grudnia o 10:15 i 19:15.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content