Oławskie Lato Organowe i rocznica beatyfikacji bł. Bernarda Lichtenberga

fot. Radio Rodzina

Cykl koncertów organowych wraca do kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pałwa w Oławie. W każdą środę sierpnia o godz. 19:00 na melomanów będzie czekał wyjątkowy repertuar.

Po zeszłorocznej edycji lata organowego, która odbyła się w formie on-line Oława powraca z koncertami na żywo. –Jest to wielki powód do radości, ponieważ wszyscy jesteśmy stęsknieni za obcowaniem z prawdziwą muzyką – mówi Paweł Ożga, dyrektor artystyczny wydarzenia.

Tegoroczna edycja koncertów organowych wpisuje się w obchody 25. rocznicy beatyfikacji pochodzącego z Oławy bł. Bernarda Lichtenberga. Kapłana aresztowano w 1941 r. w czasie okupacji niemieckiej. Pracując na parafii w Berlinie, wstawiał się za społecznością żydowską i modlił się publicznie za Żydów podczas nieszporów. W areszcie spędził kilka miesięcy, następnie zesłano go do obozu koncentracyjnego w Dachau. Zmarł w drodze w 1943 roku.

Koncerty będą się odbywać we wszystkie środy sierpnia o godzinie 19:00 (po wieczornej Mszy Św.) w kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Oławie.

Program koncertów w Oławie

Inauguracja Oławskiego Lata Organowego odbędzie się w środę 4 sierpnia o godz. 19:00. Podczas koncertu usłyszymy najbogatszą obsadę instrumentalną. Przed publicznością wystąpi kwintet dęty Silver Brass wraz z Maciejem Lammem – organistą katedry opolskiej. W repertuarze koncertu znajdą się przede wszystkim utwory barokowych kompozytorów w aranżacji właśnie na skład dęty, kotły i organy.

Drugi z koncertów będzie miał miejsce 11 sierpnia. Do Oławy przyjedzie organista Daniel Strządała – wykładowca klasy organów w Akademii Muzycznej w Katowicach. Znakomity improwizator, który poza przygotowanym repertuarem wykona również kilka improwizacji i własnych kompozycji. 

Trzeci koncert (18 sierpnia) wykona Tadeusz Barylski – bardzo zdolny, młody pianista i organista, absolwent krakowskiej i katowickiej Akademii Muzycznej. Podczas koncertu usłyszymy kompozycje epoki baroku oraz romantyzmu. 

Koncert finałowy odbędzie się 25 sierpnia. Wykona go światowej sławy wirtuoz organów – prof. Julian Gembalski, były rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, wybitny improwizator, kompozytor, organolog i pedagog, założyciel pierwszego w tej części Europy Muzeum Organów. Podczas każdego koncertu publiczność będzie mogła oglądać na żywo grę organisty, która będzie transmitowana z chóru i wyświetlana na umieszczonych w kościele telewizorach. 

Naszym gościem był Paweł Ożga, organista, muzyk i dyrektor artystyczny Oławskiego Lata Organowego.


POSŁUCHAJ:

Cz. 1. – o festiwalu oraz powrocie koncertów na żywo

Cz. 2. – repertuar i historia osobista

Cz. 3. – kulisy pracy organisty

Rozmawiała Daria Detlaf.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content