Ogólnopolski konkurs na recenzję literacką

fot. Radio Rodzina

Trwa czwarta edycja ogólnopolskiego Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką. Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają młode krytyczki i krytyków literackich do spróbowania swoich sił w konkursie. W puli są nagrody pieniężne w łącznej kwocie 5 tysięcy zł oraz możliwość publikacji recenzji w „Książkach. Magazynie do czytania” – najpoczytniejszym piśmie literackim w Polsce.

Konkurs na recenzję – dla dorosłych

Recenzje powinny dotyczyć jednej wybranej publikacji – książki wydanej w języku polskim nie wcześniej niż w 2017 roku (czyli w latach 2017–2022). Objętość tekstu nie może przekroczyć 6000 znaków ze spacjami, na konkurs można zgłaszać wyłącznie prace, które nie były wcześniej ogłoszone drukiem ani publikowane na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych. Teksty konkursowe mogą nadsyłać osoby w wieku od 18 do 33 lat.

Termin nadsyłania recenzji mija 25 kwietnia 2022 roku, a wręczenie nagród odbędzie się w lipcu, podczas Festiwalu Góry Literatury, na który zostaną  zaproszeni wszyscy finaliści i finalistki. Zgłoszone prace oceni jury w składzie: Kinga Dunin, Grzegorz Gauden, Karol Maliszewski, Magdalena Rabizo-Birek i Kazimiera Szczuka.

Na laureatów konkursu czekają też nagrody pieniężne (1 miejsce: 3000 zł brutto, 2 miejsce: 1500 zł brutto, 3 miejsce: 500 zł brutto) i rzeczowe. Zwycięski tekst zostanie również opublikowany na łamach czasopisma „Książki. Magazyn do czytania”.

Jak zdobyć Nagrodę Nobla? – dla uczniów

Kolejną propozycją Wrocławskiego Domu Literatury i Fundacji Olgi Tokarczuk jest druga edycja konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. W konkursie mogą wziąć udział uczennice i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Autorki i autorzy najlepszych tekstów otrzymają unikatowe czytniki Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i książki z osobistą dedykacją Noblistki.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest klimat oraz zmiany, wyzwania i zagrożenia z nim związane. Właśnie te zagadnienia powinny odbijać się w treści dowolnej krótkiej formy literackiej stworzonej przez młodych pisarzy. Zapraszamy do nadsyłania bajek, opowiadań, fragmentów powieści, esejów czy reportaży – nie stawiamy żadnych ograniczeń gatunkowych, ważne jednak, by tekst nie przekraczał objętości 6000 znaków ze spacjami. Inspiracją dla uczestników konkursu będzie także cytat z książki Olgi Tokarczuk „Czuły narrator” (Wydawnictwo Literackie):

„Świat jest mały — bardzo się skurczył w ciągu poprzedniego wieku. Wydeptaliśmy w nim wiele ścieżek, zawłaszczyliśmy jego lasy i rzeki, przeskoczyliśmy oceany.”

Termin nadsyłania prac upływa 23 marca 2022 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO.

Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.literatura.wroclaw.pl

POSŁUCHAJ:

O trwających konkursach literackich w rozmowie z Martą Kiewel z Wrocławskiego Domu Literatury.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content