Naczelny epidemiolog: Takiej liczby chorych dzieci nie było w poprzedniej fali pandemii

archiwum prywatne

Od dziś obowiązują nowe limity na weselach, w kinach, kościołach i gastronomii. Większe obostrzenia będą też na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi.

Padł rekord zgonów na Covid-19 w czasie czwartej fali pandemii. 526 osób zmarło, które zachorowały na Covid-19 – podało Ministerstwo Zdrowia przedstawiając dane z 30 listopada. Do sytuacji epidemiologicznej odniósł się prof. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski twierdzi, że restrykcje są mało skutecznym środkiem ograniczenia wzrostu pandemii. – Być może opieramy się na różnych źródłach komentuje epidemiolog.

Od dziś przez najbliższe 17 dni w Polsce będzie obowiązywał pakiet alertowy obostrzeń w związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa Omikron.

Od dziś następuje uszczelnienie granic i zakaz lotów do 7 krajów z Afryki (m.in. RPA). Dotychczasowy limit 75 proc. obłożenia zmienia się na 50 proc. – dotyczy to m.in. instytucji kultury, kościołów, hoteli i lokali gastronomicznych. 

Takiej liczby chorych dzieci nie było w poprzedniej fali pandemii

80 proc. pacjentów szpitala tymczasowego we Wrocławiu to osoby niezaszczepione. Nie zaszczepiła się także większość rodziców dzieci, które z powodu COVID-19 trafiają do Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu– to twarde dane, które zostały zaprezentowane przez USK. Do tej pory szpital nie ograniczył działalności, ale dzieje się to dużym wysiłkiem organizacyjnym – mówi prof. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Do placówki trafiają pacjenci znacznie młodsi niż w czasie poprzedniej fali pandemii. – Takiej liczby chorych dzieci nie było w poprzedniej fali pandemii- zaznacza naczelny epidemiolog.

Lekarze alarmują, że w szpitalach przebywają dzieci niezaszczepione – głównie te, które wciąż są za młode, by przyjąć szczepionkę. Obecnie przyjęcie szczepionki przeciw koronawirusowi w Polsce jest możliwe dla osób powyżej 12. roku życia. Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła zatwierdzenie szczepionki Comirnaty dla dzieci w wieku 5-11 lat. 

POSŁUCHAJ:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content