Mutor w #PORANNYGOSC o 10-letniej …

fot. GK/RR

69 wystaw, 22 projekty dokumentacyjno-badawcze, 1000 relacji Świadków Historii, 39 konferencji i debat, 4 festiwale, 15 filmów, i 8 wydarzeń rocznicowych – to część dorobku Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” w ciągu 10 lat istnienia.

 - mówi Marek Mutor – dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Poranny Gość Radia Rodzina.

Głównym celem tej inicjatywy było promowanie dorobku historycznego i kulturowego stworzonego przez Polaków po drugiej wojnie światowej na ziemiach, które znalazły się wówczas w granicach Polski. – Początki ośrodka skupiały się wokół działalności edukacyjnej. Znaczącą zasługą instytucji jest wypromowanie postaci i dziedzictwa kard. Bolesława Kominka poza granicami państwa.

– W ostatnich latach ośrodek stał się uczestnikiem różnych projektów międzynarodowych.

– Ośrodek nie zapomina o postaciach związanych z wiarą i religią. Podkreśla także rolę Kościoła na ziemiach odzyskanych, zaznacza dyrektor.

Dyrektora zapytaliśmy także o obchody jubileuszu 10-lecia powstania „Ośrodka Pamięć i Przyszłość”.

Największym osiągnięciem Ośrodka jest budowa Centrum Historii Zajezdnia, powstałego na miejscu dawnej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie 26 sierpnia 1980 r. narodziła się wrocławska „Solidarność”. W ubiegłym roku Ośrodek aktywnie włączył się w 1050. rocznicę chrztu Polski, a także ŚDM. Już teraz bierze udział w rządowym programie przygotowującym obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Ośrodek przygotowuje kilka projektów m.in. buduje sieciowe muzeum, które będzie realizować wspólne projekty.

Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" powstał 10 lat temu – 11 marca 2007 – dzięki decyzji ówczesnego Ministra Kultury Kazimierza Ujazdowskiego.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Prowadziła Patrycja Jenczmionka – Błędowska.


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content