Mutor w #PORANNYGOSC: 100. rocznica …

fot. GK/RR

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz nowelizacja ustawy o IPN były tematami rozmowy "Poranny Gość" z historykiem Markiem Mutorem – dyrektorem Centrum Historii Zajezdnia.

Polsko-izraelski kryzys wokół nowelizacji ustawy o IPN. Chodzi o przepis o możliwości karania za przypisanie Polsce współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę.

– Z kłamliwym sformowaniem „ polskie obozy śmierci” należy walczyć i trzeba je wykorzeniać za granicą, gdyż jest to krzywdzące i niezgodne z prawną historyczną, jednak rekcja spowodowana nowelizacją ustawy mogła być przewidziana, komentował w „Porannym Gościu” Marek Mutor – dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

– Reakcja ze strony Izraela jest całkowicie niezrozumiała, być może jest to funkcja polityki wewnętrznej tego kraju. W ostatnim czasie dyplomacja Polska bardzo szybko reagowała na fałszywe sformułowanie, dodaje dyrektor.

Zdaniem historyka przepisy są nieprecyzyjne.

Warto podkreślać, że masowym ruchem było ratowanie Żydów przez Polaków.

Nowelizacja ustawy o IPN zakłada, że za używanie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” i podobnych będzie groziła kara grzywny lub trzech lat więzienia.

Okazją, by pokazać prawdę historyczną jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. – To szansa dla Polaków, by być razem, mówił Marek Mutor w „Porannym Gościu”.

– To także doskonała okazja, by pokazać, że polskie państwo potrafiło po 123 latach „wybić się” na niepodległość.

W połowie stycznia w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich zainaugurowane zostały wrocławskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

ZOBACZ WIDEO

Spotkanie miało tytuł „Polsce swobodnej dać świt…”. O projektach realizowanych przez Centrum Historię Zajezdnia na jubileusz 100. rocznicy rozmawialiśmy w audycji „Poranny Gość”.

POSŁUCHAJ:

Prowadziła Patrycja Jenczmionka – Błędowska


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content