Misja sióstr Józefitek w Omvan

fot. Radio Rodzina

W taki oto sposób radosnym śpiewem i tańcem w środku kameruńskiego buszu s. Tadeuszę, Adama Gardynika z Fundacji Stefana Szolc – Rogozińskiego, prof. Piotra Nowakowskiego, Elżbietę Król, naszą radiową koleżankę przywitały nowicjuszki wraz s. Elzą ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa w Omvan.

Co kryje się pod nazwą Omvan? – tłumaczy siostra.

Na terenie misji znajduje się kościół z 1938 roku wybudowany przez spirytynów –opowiada o początkach placówki s. Elza Sztorc.

Ze względu na brak dalszych powołań siostry z Haiti opuściły misję. Dopiero na opustoszałą placówkę przybyli w 1994 roku księża Świętych Apostołów, a 2 lata później posługę w Omvan rozpoczęły siostry ze Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa.

Początkowo s. Józefitki zajmowały się renowacją budynków.

Siostry na terenie placówki prowadzą formację nowicjuszek, które przygotowują się do złożenia pierwszej profesji zakonnej. Na misji znajduje się także Ośrodek Zdrowia oraz przedszkole.

Do przedszkola uczęszcza ponad 50. dzieci często z bardzo odległych miejsc.

Siostry udzielają wszelakiej pomocy medycznej w Ośrodku Zdrowia wyposażonym w laboratorium oraz porodówkę. W razie konieczności przewożą także pacjentów do szpitala Yaoundé. 

Najczęściej do Ośrodka Zdrowia trafiają osoby chore na malarię, ale także po wypadkach.

S. Elza Sztorc posługuje w Omvan już szósty rok, wcześniej pracowała cztery lata w Kongo. Zajmuje się formacją nowicjuszek i postulantek.

Józefinki zajmują się także Adopcją na Odległość. S. Elza jest jedyną Polką na misji w Omvan.


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content