Michalak w #PORANNYGOSC o proteście …

fot. MO/RR

Od początku stycznia nie została podpisana umowa między samorządem województwa dolnośląskiego a Przewozami Regionalnymi. To jedyne województwo w Polsce, gdzie nie doszło do porozumienia.

Prezes spółki Przewozów Regionalnych Krzysztof Mamiński mówił, że nie mógł przystać na warunki, w których spółka zamiast 53 mln złotych, miała otrzymać 49 mln, co przedstawił w piśmie skierowanym do zarządu.

Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego, Poranny Gość Radia Rodzina tłumaczy, że otrzymał propozycję od spółki umowy opiewającej na 49 mln złotych i wyraził na to zgodę:

Przewozy Regionalne wystawiły zarządowi fakturę na 4,4 mln złotych. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, 1 marca przyzakładowa Solidarność ma powołać komitet strajkowy, który poda datę zatrzymania pociągów w całym województwie.

Co zrobi Urząd Marszałkowski, jeśli dojdzie do paraliżu komunikacyjnego?

Trwa również konflikt wokół Teatru Polskiego. Zarząd województwa podjął decyzję o odwołaniu dyrektora Cezarego Morawskiego, czeka na opinię Ministerstwa Kultury.

Wcześniej na wniosek wicemarszałka Jerzego Michalaka, zostało przeprowadzone referendum, które wykazało, że to niewielka grupa aktorów protestuje przeciwko nowemu dyrektorowi. Teraz zarząd, w tym Jerzy Michalak chce zwolnienia dyrektora Morawskiego.

 - Stwierdziłem, że pozostanie na stanowisku dyrektora Morawskiego może dalej konfliktować sytuację między aktorami, dodaje wicemarszałek:

Dolnośląska Solidarność na konferencji wygłosiła oświadczenie, w którym zwróciła się do zarządu o odstąpienie od decyzji odwołania dyrektora Morawskiego i przestrzegła, że ta sytuacja może przenieść się na inne teatry. Przypomniała również, że takie zdarzenia, jak profanacja symboli religijnych, epatowanie wyuzdaną erotyką, obecne podczas bulwersującego spektaklu „Klątwa” w Teatrze Powszechnym w Warszawie, miały już miejsce w Teatrze Polskim za czasów poprzedniego dyrektora.

 - zaznacza Jerzy Michalak.

Ministerstwo Kultury musi jeszcze wydać opinię dotyczącą odwołania dyrektora, jednak nie jest ona wiążąca dla zarządu województwa.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Rozmawiał Mateusz Oklasiński.


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content