Michalak w #PORANNYGOSC o odwołaniu …

fot. MO/RR

Wczoraj decyzją zarządu województwa dolnośląskiego dyrektor Teatru Polskiego Cezary Morawski został odwołany. Za odwołaniem dyrektora byli: marszałek Cezary Przybylski, wicemarszałek Iwona Krawczyk i członek zarządu Jerzy Michalak. Członek zarządu Tadeusz Samborski był przeciwny odwołaniu, a od głosu wstrzymała się wicemarszałek Ewa Mańkowska.

Jaki powód odwołania dyrektora podaje zarząd? – Odpowiada Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego, Poranny Gość Radia Rodzina:

Chwilę po decyzji o odwołaniu z funkcji dyrektora teatru, uchwałę zarządu zablokował wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Wstrzymanie uchwały uzasadnił decyzją ministra kultury – Piotra Glińskiego, który wydał negatywną opinię co do rozpoczętego procesu odwoławczego dyrektora Cezarego Morawskiego, podkreślając, że dyrektor w żadnym wypadku nie złamał prawa.

– Jestem zdziwiony działaniem wojewody – dodaje Michalak:

Co jeśli sąd administracyjny uznałby, że nie zostało złamane prawo przez dyrektora Morawskiego, co tylko może być powodem odwołania?

W takiej sytuacji dyrektor Morawski nie będzie mógł być zwolniony. Zapytaliśmy, co zrobi zarząd województwa, jeśli ministerstwo cofnie dotację na teatr?

Dyrektor Morawski nie przyjął wypowiedzenia, ponieważ do 5 maja przebywa na zwolnieniu lekarskim. W tej sytuacji prawo chroni go przed zwolnieniem. Zarząd Województwa Dolnośląskiego wskazał także tymczasowego zastępcę – gdy okaże się, że Cezary Morawski będzie musiał ustąpić, ma nim być wiceprezes Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru – Remigiusz Lenczyk.

Członka zarządu województwa dolnośląskiego, Jerzego Michalaka zapytaliśmy również o planach co do kandydatury na prezydenta Wrocławia.

– Nie wykluczam takiego rozwiązania – mówi Michalak:

Michał Jaros w niedzielę w zajezdni Dąbie przedstawił założenia programu "Zielone światło dla Wrocławia”, w którym mówi o likwidacji korków jako priorytet przyszłego prezydenta. Nieoficjalnie mówi się, że ma to być początek jego kampanii jako kandydata Nowoczesnej. Naszego Porannego Gościa zapytaliśmy, czy obawia się konkurenta?

Nowoczesna na razie nie zaproponowała oficjalnego kandydata. Wybory prezydenckie odbędą się w przyszłym roku.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Rozmawiał Mateusz Oklasiński.


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content