Ks. prof. Stanisław Adamiak: system wartości w dziełach Tolkiena jest głęboko chrześcijański

fot. youtube

25 marca Frodo Baggins wrzucił do morza lawy morderczy pierścień Saurona. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. O „Teologii Tolkiena” opowiada nam ks. Stanisław Adamiak, autor najnowszej publikacji wydawnictwa Stacji7 – „To nie jest książka o Tolkienie, ani o jego literaturze, ale raczej o teologii”.

„Władca Pierścieni” nie jest czymś takim jak „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa. Nie jest alegorią, przepisywaniem na nowo Ewangelii czy Apokalipsy na język baśniowy. Natomiast system wartości którym to dzieło jest podbudowane jest głęboko chrześcijański. Tolkien był głęboko wierzącym człowiekiem i właściwie nie był w stanie pisać czegoś co nie było chrześcijańskie. Był bardzo ostrożny z powodu swojego ogromnego szacunku do Pisma Świętego. Uważał, że są to rzeczywistości prawdziwe. Tworząc baśń nie ośmielił się przepisywać rzeczywistości biblijnej – podkreśla ks. prof. Stanisław Adamiak, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.

Miłosierdzie, grzech, pokusa, łaska opisywane są przez Tolkiena przez pryzmat wartości, którymi odznaczają się główni bohaterowie opowieści ze Śródziemia. Męstwo Aragorna, mądrość Gandalfa, wierność Sama to tylko niektóre z nich.

Czy znajdziemy Boga, opatrzność Bożą w dziełach Tolkiena i czy sam pisarz tego chciał? O tym w audycji „Dziś w Kościele” opowiadał nam ks. prof. Stanisław Adamiak, autor książki „Teologia Tolkiena”.

Posłuchaj całej audycji:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content