Ks. prof. Cisło w #PORANNYGOSC: …
18 października 2017
fot. Radio Rodzina
W Parlamencie Europejskim odbyła się wczoraj projekcja filmu dokumentalnego "Posłuchajcie męczenników", czyli obrazie o prześladowaniach chrześcijan w Iraku. Po nim odbyła się debata na ten temat z udziałem księży, którym bliska jest tematyka prześladowanych chrześcijan na całym świecie.
Jaka była reakcja członków PE na obraz, mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Na obrazie wybrzmiewają słowa „ Europa nas zdradziła” padające z ust młodej chrześcijański z Karakosz. – Chrześcijanie z Iraku mają tę zdradę w sercu i w pamięci.
W poniedziałek (16. 10) iracka armia rządowa ogłosiła że Kurdowie stracili Kirkuk, czyli ponadmilionowe miasto na północy kraju. To w jego okolicach znajdują się bogate złoża naftowe.
Jakie to ma znaczenie dla losów państwa na Bliskim Wschodzie?
25 września Kurdowie przeprowadzili tam referendum niepodległościowe, co wywołało ostrą reakcję Bagdadu i sąsiadów Iraku.
Jaka będzie przyszłość Iraku? – Oby nie doszło do eskalacji, mówił w „Porannym Gościu” ks. prof. Cisło.
W debacie wzięli udział m.in. ks. dr Andrzej Halemba, prof. Ryszard Legutko, europoseł Ryszard Czarnecki.
O godz. 9.00 dzieci na całym świecie połączyły się modlitwą różańcową w intencji swoich rówieśników w Syrii. Inicjatywa została zainicjowana w 2005 roku w Wenezueli, Caracas, mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Jak mówi ks. profesor Cisło dane są przytłaczające. – Obecnie jest ponad 7 mln uchodźców wewnętrznych, około 2 milionów ludzi, którzy czekają na granicach Libanu i Syrii, by tylko wrócić do kraju. – Potrzebny jest pokój, by mogła być prowadzona edukacja.
Przypomnijmy, konflikt w Syrii nieprzerwanie trwa od 7 lat.
Konferencja Episkopatu Polski podczas 346. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze w dniu 27 listopada 2008 r. podjęła decyzję, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który merytorycznie przygotowuje Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
mówił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
W tym roku Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym będzie 12 listopada i poświęcony będzie on sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Towarzyszyć będzie mu ofiara do puszek.
POSŁUCHAJ:
Prowadziła Patrycja Jenczmionka – Błędowska