Komisarz UE Janusz Wojciechowski o reformie rolnictwa i dopłatach. „Nie będzie przymusu przejścia na praktyki ekologiczne”

fot. Radio Rodzina

Jeśli państwa członkowskie skorzystają z instrumentów proponowanych w reformie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), to będzie to ogromna szansa dla małych i średnich gospodarstw – mówił podczas konferencji we Wrocławiu unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski.

Ponad 3 lata trwały negocjacje w sprawie kształtu reform, które mają objąć rolnictwo w Unii Europejskiej. Wiele zależy teraz od poszczególnych decyzji państw członkowskich, które mogą wdrożyć (lub nie) reformę do swoich krajowych planów strategicznych.

Przygotowany pakiet legislacyjny dotyczy głównie propozycji wdrożenia praktyk ekologicznych (takich jak certyfikowane gospodarstwa, krótki łańcuch dostaw, dbanie o dobrostan zwierząt), jak również rezygnację z rolnictwa przemysłowego.

„Polska ma świetne warunki do produkcji żywności ekologicznej”

Europejski Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Janusz Wojciechowski, zaznaczył, że kryzys rozpoczęty w 2019 roku spowodował zamknięcie wielu gospodarstw i problemy w dostawach produktów. Wspólna Polityka Rolna jest ogromną szansą dla Polski, której rolnictwo opiera się na małych i średnich gospodarstwach rolnych.

-W Polsce mamy milion 300 tysięcy gospodarstw rolnych – mówi komisarz. Z tego 950 tys. to gospodarstwa o powierzchni mniejszej niż 10 hektarów, a ponad milion 160 tys. poniżej 20 ha. Polski system rolniczy oparty jest więc na małych i średnich gospodarstwach, które trzeba wspierać. – tłumaczy Janusz Wojciechowski.

POSŁUCHAJ:

Cz. 1. Główne założenia reformy

Cz. 2. Ubóstwo, niedożywienie i jak wspierać rolnictwo

Rozmawiała Daria Detlaf

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content