Karolina Elbanowska w „Porannym Gościu” …

fot. Radio Rodzina

Do parlamentu trafił obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, znoszący obowiązek nauki w podstawówce od szóstego roku życia. Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zebrało pod nim 300 tysięcy podpisów.

Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy zaplanowano na dziś. To już trzeci projekt Stowarzyszenia, poprzednie pomimo zebrania ponad 1 miliona podpisów zostały odrzucone.

Mówi karolina Elbanowska – prezes Stowarzyszenia i Fundacji Rzecznik Praw Rodziców. I dodaje, że obecnie są wywierane naciski polityczne na poradnie, aby nie wydawały odroczenia dot. obowiązku szkolnego.

W ostatnich tygodniach inicjatorzy akcji "Rodzice chcą mieć wybór" spotykali się z kandydatami na urząd prezydenta. Ich postulaty poparli m.in. Andrzej Duda czy Adam Jarubas. Dzisiaj Sejm zadecyduje czy będzie pracować nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Debata w tej sprawie odbyła się wczoraj. Kluby koalicyjne – PO i PSL – wniosły o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

POSŁUCHAJ ROZMOWY Z PORANNYM GOŚCIEM:

Więcej:

Koalicja rządząca wnioskuje o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego sześciolatków. Chodzi o przepisy, dzięki którym to rodzice decydowaliby o tym, czy dziecko ma iść do szkoły w wieku sześciu czy siedmiu lat. Katarzyna Hall z PO, która jako minister edukacji narodowej obniżyła wiek szkolny przekonywała, że ta zmiana przyczyniła się do zmodernizowania polskiej szkoły. Przyznała jednak, że bardzo w tym pomogli aktywni rodzice.

Poseł PSL Henryk Smolarz przekonywał, że mimo wszystko rodzice mają wybór i mają wpływ na wygląd polskiej szkoły. Mogą przecież działać w radach rodziców. Dodatkowo mogą w wyborach wybierać tych samorządowców, którzy będą realizować program edukacyjny, który im będzie odpowiadać.

Prawo i Sprawiedliwość popiera projekt rodziców. Poseł Sławomir Kłosowski jako karygodne uznał zjawisko polegające na kolejkach do poradni psychologiczno-pedagogicznych. To tam chodzą rodzice po zaświadczenia, które potwierdzą, że jest za wcześnie na szkołę dla ich sześcioletniego dziecka.

Beata Kempa z Solidarnej Polski uważa, że głównym celem obniżenia wieku szkolnego było to, aby dzieci szybciej stały się siłą roboczą. Dodatkowo obecny system edukacyjny sprawia, że młodzież będzie mieć niski poziom wiedzy.

List otwarty do premier Ewy Kopacz skierowany przez Stowarzyszenie i Fundację Rzecznik Praw Rodziców:

"Za chwilę Dzień Kobiet. To najlepszy czas, żeby uszanować nas matki i pozwolić nam decydować w sprawie dzieci, które urodziłyśmy, wykarmiłyśmy i wychowujemy z miłością, najlepiej jak potrafimy. Sztywny obowiązek szkolny ma wejść w życie właśnie teraz, w pierwszym roku Pani rządów. To nie Pani ułożyła ten scenariusz, ale Pani ma władzę, żeby go zmienić. My zrobiłyśmy wszystko co w naszej mocy. Teraz czas na Pani działanie. Wierzymy, że usłyszy Pani nasz głos, choć nie będzie to krzyk przez megafon przed oknami kancelarii premiera."

Cała treść listu TUTAJ

inf.wł./iar/gk


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content