Jarosław Gowin w „Porannym Gościu” …

fot. Radio Rodzina

Wg ostatniego rankingu szanghajskiego z 2015 roku najlepsze polskie uczelnie spadły do piątej setki.

Jednym z elementów zmiany w polskim szkolnictwie ma być tzw. konstytucja dla nauki, która zakłada m.in. ograniczenie biurokracji, co nastąpi 1 października.

Co jeszcze ma ulec zmianie? Zapytaliśmy o to Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Porannego Gościa Radia Rodzina

Jedna z takich konferencji odbędzie się we Wrocławiu – dodaje minister.

Pod względem poziomu zamożności państwa Polska jest na 24. miejscu na świecie, jednak pod względem poziomu finansowania badań zajmujemy miejsce 37. – Finansujemy badania naukowe na poziomie dużo niższym niż byłoby nas na to stać – komentuje Jarosław Gowin.

Minister dodaje, że trzeba zwiększyć dofinansowanie nauki, dzięki temu zbudować innowacyjną gospodarkę, co zakłada plan premiera Morawieckiego, ale też zreformować uczelnie, bo zaczynają odstawać w konkurencji z uczelniami europejskimi i azjatyckimi.

Kolejnym krokiem na drodze uzdrawiania edukacji jest projekt zakładający powstanie Narodowej Agencji Współpracy Akademickiej.

Agencja rozpocznie działalność najpóźniej od 1 stycznia 2018 r – zapewnia Jarosław Gowin.

Minister podkreśla również potrzebę wyłonienia uczelni badawczych.

Jarosław Gowin odwiedził stolicę Dolnego Śląska ze względu na trwające na Uniwersytecie Medycznym Dni Symulacji Medycznej.

Posłuchaj całej rozmowy:

Rozmawiał Mateusz Cieniawski


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content