Grzelczyk w „Porannym Gościu” m.in. …

fot. Radio Rodzina

W tym tygodniu ma powstać nowa państwowa komisja śledcza w sprawie katastrofy smoleńskiej – zapowiedział rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej.

 - W Polsce odczuwamy potrzebę powołania takiej rzetelnej komisji. Jest możliwe odzyskanie wraku samolotu, ale trzeba zrobić to w odpowiedni sposób – mówi Krzysztof Grzelczyk, były wojewoda dolnośląski z PiS.

Polsko-rosyjskie relacje nie są najlepsze. Ostatni przykład to uderzenie w polski transport międzynarodowy. Rosja od 1 lutego nie wpuszcza na swoje terytorium polskich ciężarówek. – To jest pewna gra – dodaje Krzysztof Grzelczyk.

Decyzja Rosji może dziwić. Eksperci podkreślają, że taka sytuacja jest niekorzystna dla Rosji, bo po zamknięciu tranzytu przez Ukrainę i Turcję to przez Polskę wiedzie szlak z Europy Zachodniej.

Prezydent Andrzej Duda opowiedział się za działaniami mającymi na celu uniemożliwienie budowy gazociągu Nord Stream 2. Zwrócił uwagę, że inwestycja ta, prowadząca z Rosji do Niemiec z pominięciem Polski, byłaby sprzeczna z naszym interesem.

– Można było wcześniej wdrażać działania zapobiegające powstanniu Nord Stream, niestety rząd Platformy tego nie dopilnował – mówi Krzysztof Grzelczyk.

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że polskie władze popierają projekt budowy gazociągu z Norwegii, gdyż jest on ważny dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Przypomniała, ze inwestycja była dwukrotnie planowana, jednak ostatecznie jej nie zrealizowano.

Eksperci mówią, że dywersyfikacja gazu w Polsce jest faktem – jest terminal w Świnoujściu, mamy możliwość kupowania gazu od Niemców i połączenie z Czechami. Po co więc rura do Norwegii?

Z Porannym Gościem rozmawialiśmy także o polityce prowadzonej przez Angelę Markel, a także o stosunkach polsko-rosyjskich.

Rozmawiał Krzysztof Kunert.

Posłuchaj całej rozmowy:


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content