Fotyga w #PORANNYGOSC o szczycie …

fot. Radio Rodzina

W Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej rozpoczyna się dwudniowy szczyt Unii Afrykańskiej i Unii Europejskiej. Głównym tematem spotkania będzie młodzież. Jaka jest strategia Unii Europejskiej wobec kontynentu afrykańskiego pytaliśmy w „Porannym Gościu” eurodeputowaną – Annę Fotygę.

 - W Europie trwa dyskusja na ten temat w zależności od kraju. Polska stawia na bezpieczeństwo, mówi europosłanka.

Polskę reprezentuje premier Beata Szydło, która w trakcie jednej z sesji szczytu zabierze głos ws. bezpieczeństwa.

Posłanka Fotyga podkreśliła także rolę polskiego Kościoła w pomocy dla Afryki.

Szefową komisji ds. bezpieczeństwa i obrony zapytaliśmy czy Europa nie mogłaby więcej zrobić ws. pokoju dla Afryki np. w Somalii czy Sudanie Południowym.

– Unia Europejska podjęła ws. bogactw naturalnych Afryki pewne działania, dodaje europosłanka.

Liderzy z krajów Europy i Afryki będą rozmawiać o rozwoju gospodarczym Afryki, inwestycjach, ale także o kryzysie migracyjnym, bezrobociu wśród młodzieży, sytuacji bezpieczeństwa na kontynencie i o zmianach klimatycznych.

Ponad 80 przywódców z Afryki i z Europy będzie rozmawiać i decydować o przyszłości młodych Afrykańczyków. Afryka jest najmłodszym kontynentem świata. 60 procent jej mieszkańców to osoby poniżej 25 roku życia. Jest też najszybciej rozwijającym się demograficznie kontynentem. Szacuje się, że w 2050 roku Afryka będzie liczyć 2,5 miliarda mieszkańców, a pół wieku później już 4,5 miliarda. Afrykańczykiem będzie zatem co czwarty mieszkaniec kuli ziemskiej.

POSŁUCHAJ ROZMOWY:

Prowadził dyrektor Radia Rodzina – ks. Cezary Chwilczyńśki.


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content