Europosłanka Beata Kempa: Budowa muru na granicy to bezpieczeństwo Polski i UE

fot. Radio Rodzina

O 482 próbach udaremnionych nielegalnego przedostania się z Białorusi poinformowała Straż Graniczna. Zatrzymano 8 nielegalnych migrantów, 6 z nich to obywatele Iraku, a dwaj – to Irańczycy. Funkcjonariusze zatrzymali również 5 cudzoziemców za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy. Są wśród nich dwaj obywatele Gruzji, Ukrainiec, Syryjczyk i obywatel Iraku. Z europosłanką Beatą Kempą rozmawiamy o kryzysie na granicy z Białorusią, budowie tzw. zapory, Funduszach Europejskich na Krakowy Plan Odbudowy, kopalni Turów czy rekonstrukcji rządu.

Od początku października polska Straż Graniczna udaremniła 6 tysięcy 700 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski, a od początku roku – ponad 18 tysięcy. Większość z nich zanotowano w ostatnich czterech miesiącach. Zatrzymywani migranci pochodzą głównie z Iraku. Są przywożeni w pobliże granicy przez białoruskie służby. Sytuację na granicy komentuje eurodeputowana Beata Kempa.

Trwają prace nad specjalną ustawą, która pozwoli wzmocnić polsko-białoruskie pogranicze. Chodzi o budowę specjalnej zapory wyposażonej w nowoczesny system monitoringu i detekcji ruchu. Według pomysłodawcy projektu – kierownictwa MSWiA – pozwoli to znacznie ograniczyć nielegalne próby przekraczania granicy. – Budowa muru na granicy to kwestia bezpieczeństwa Polski i UE – tłumaczy europosłanka.

POSŁUCHAJ:

Polski rząd podkreśla, że sytuacja na granicy z Białorusią jest elementem wojny hybrydowej, prowadzonej przez reżim w Mińsku, przy wsparciu władz rosyjskich. Premier Mateusz Morawiecki mówił w Sejmie, jest to szeroko zakrojona prowokacja polityczna, polegająca na próbach nielegalnego przepchnięcia przez granicę dziesiątek tysięcy nielegalnych migrantów. Chodzi o to, by zdestabilizować sytuację migracyjną w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Świadczą o tym działania, polegające na ściąganiu nad granicę migrantów z krajów arabskich i z Afryki, zaopatrywaniu ich w białoruskie wizy i wypychaniu na teren Polski.
Premier przypomniał, że nasz kraj ma pełne wsparcie Unii Europejskiej w działaniach, mających na celu uszczelnienie zewnętrznej granicy Wspólnoty.

inf. wł. IAR

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content