Ekologiczny Everest wrocławskiego podróżnika i ekologa

fot. PJB

Zakończyła się Górska Odysei  – trasa ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku. Dominik Dobrowolski –  wrocławski ekolog i podróżnik w ciągu dziesięciu miesięcy pokonał łącznie 830 km wzdłuż południowej granicy Polski: najpierw przeszedł 460 km przez Karpaty, później przejechał na rowerze 160 km przez Bramę Morawską i przepłynął 25 km kajakiem pod prąd Nysą Kłodzką, a na koniec przemaszerował jeszcze 185 km przez Sudety.

-Łączna suma podejść wyniosła 26978 m, a zejść – 26819 m– To tak jakbym od poziomu morza trzy razy wszedł na Mount Everest i trzy razy zszedł – porównuje ekolog Dominik Dobrowolski.

Cała trasa prowadziła górskimi i leśnymi szlakami przez Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Bramę Morawską, Góry Opawskie, Góry Złote, Góry Bardzkie, Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne, Karkonosze i Góry Izerskie. W akcjach sprzątania szlaków i w marszu uczestniczyło ponad 200 wolontariuszy z całej Polski, którzy zebrali ponad 350 worków śmieci.

POSŁUCHAJ:

Górska Odyseja kończy się w momencie, kiedy rząd przygotował nową ustawę wprowadzającą kaucję na plastikowe butelki PET.

W ubiegłym roku ekolog posprzątał nadmorskie plaże i przeszedł dystans 500 km od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej. Okazało się, że większość (80%) śmieci w Bałtyku spływa z lądu, rzekami, z gór. Dlatego w tym roku akcja właśnie dotarła w góry, do źródeł problemu. W przyszłym roku akcja będzie kontynuowana. Ekolog połączy góry i Bałtyk – będzie wędrował szlakiem Wisły. W planie 1200-kilometrowa wyprawa, akcje sprzątania Wisły, spotkania z mieszkańcami, realizacja filmów edukacyjnych oraz promocja recyklingu.

Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content