Dominikanie we Wrocławiu: „Ludzie zgłaszali nadużycia do przeora, diecezji. Raport pokazuje nieudolność struktur”

o. Łukasz Miśko OP, przeor dominikanów we Wrocławiu (2021)

Komisja pod kierownictwem red. T. Terlikowskiego zakończyła prace nad raportem w sprawie działań dominikanina o. Pawła M. i reakcji zakonu w jego sprawie. Według świadectw duszpasterz wykorzystywał seksualnie studentki i zakonnice, stosował psychomanipulację oraz przemoc fizyczną wobec członków duszpasterstwa akademickiego we Wrocławiu. Obecnie przebywa w areszcie.

-Wiemy, że osoby, które krzywdził duszpasterz Paweł M. były zmanipulowane, ich responsywność była bardzo ograniczona – mówi o. Łukasz Miśko OP, obecny przeor dominikanów we Wrocławiu.

Do przestępstw miało dochodzić nie tylko na terenie klasztoru dominikanów, lecz również na wyjazdach ze studentami oraz w ośrodku przeciwdziałania sektom, które zakonnik otrzymał od miasta – informuje o. Łukasz Miśko.

Uruchomiono ogólnopolski projekt „Zranieni w kościele”, którego celem jest wsparcie osób pokrzywdzonych przez duchownych. Nadużycia można zgłaszać pod specjalnym numerem telefonu 800 290 900.

Dominikanie deklarują gotowość poniesienia odpowiedzialności kanonicznej w związku z przestępstwami i nadużyciami zakonnika Pawła M. W grę mogą wchodzić odszkodowania. Mówią też o pomocy finansowej dla osób potrzebujących terapii.


Pełny tekst raportu znajduje się <<tutaj>>.

POSŁUCHAJ:

Prowadzona we Wrocławiu w latach 1996–2000 przez Pawła M. Wspólnota św. Dominika miała wszystkie cechy sekty. O. Maciej Zięba OP i późniejsze władze zakonu przez ponad 20 lat reagowali nieodpowiednio – diagnozuje komisja, która od kwietnia br. badała sprawę, prowadząc przesłuchania pokrzywdzonych oraz świadków. Paweł M. przebywa w areszcie, jednak wciąż nie został wydalony z zakonu. Aby to się stało, musi zostać przesłuchany przez odpowiednią instytucję Watykanu.

Fot. dominikanie.info

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content