Dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla osób dotkniętych przemocą domową #26

www.freepick.pl

Ustawa antyprzemocowa to skuteczne narzędzie walki z przemocą domową. Według danych GUS, około 80 proc.ofiar tej przemocy to kobiety. To przede wszystkim im służy ustawa.

W okresie obowiązywania ustawy antyprzemocowej w prawie 96 proc. przypadków nakaz opuszczenia mieszkania lub zakaz zbliżania się wydany był wobec mężczyzny, a tylko w nieco ponad 4 proc. – wobec kobiety. Po analizach informacji o stosowaniu nowych przepisów ministerstwo wprowadza dodatkowe gwarancje pełnego bezpieczeństwa dla osób dotkniętych przemocą domowej. Pierwszą z nich jest zakaz zbliżania się do ofiary przemocy. W rozmowie omawiamy kolejne. Z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim rozmawia Aleksandra Mieczyńska.

Ponad pół roku obowiązywania przełomowych rozwiązań i stały monitoring oraz zbieranie raportów z działania nowych przepisów pozwoliły na opracowanie dodatkowych narzędzi zwiększających skuteczność ustawy. Są to m.in. zakaz zbliżania się do ofiar, czy zakaz wstępu w określone miejsca. O innych rozwiązaniach mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content