Czarnecki w #PORANNYGOSC: Trzeba myśleć …

fot. PJB/RR

Ważą się losy Ryszarda Czarneckiego – wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Liderzy czterech ugrupowań w PE z jego przewodniczącym będą dyskutować dziś o jego przyszłości.

Chodzi o sprawę posłanki PO Róży von Thun und Hohenstein, która w trakcie programu powiedziała niemiecko-francuskiej telewizji Arte, że PiS chce zniszczyć demokrację w Polsce i "jak tak dalej pójdzie, w Polsce nastanie dyktatura".

Do tej wypowiedzi odniósł się eurodeputowany Ryszard Czarnecki, który stwierdził, iż "podczas II wojny światowej mieliśmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein i niestety wpisuje się ona w pewną tradycję". Zapowiedział, że nie wycofa się ze swoich słów.

– Zawsze krytykowałem tych polityków, którzy zostali wybrani przez Polaków, a później czuli się ambasadorami Unii Europejskiej w Polsce, a nie na odwrót.

Film wyemitowany w TV Arte to produkcja propagandowa, mówił Czarnecki.

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego podziękował także tysiącom internautom, którzy w jego obronie wysłali do europosłów oraz zagranicznych dziennikarzy e-maile.

W lutym natomiast odbędzie się debata, która poprze zachowanie KE.

Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego nie podjęła decyzji o odwołaniu wiceszefa Parlamentu europosła PiS Ryszarda Czarneckiego. Przewodniczący chcą wrócić do tej kwestii na kolejnym posiedzeniu, na początku lutego. Przewodniczący chcą, by sprawę wypowiedzi o Róży Thun omówiły z Ryszardem Czarneckim władze ugrupowania, do którego należy – Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Nieoficjalnie wiadomo, że szefowie sześciu ugrupowań „zdecydowanie potępili” słowa Ryszarda Czarneckiego. Chodzi o komentarz europosła do wypowiedzi Róży Thun dla niemiecko-francuskiej telewizji Arte o sytuacji w Polsce za rządów PiS. Europosłanka powiedziała: "Jak tak dalej pójdzie, w Polsce nastanie dyktatura (…) Jak się raz zniszczy demokrację i wolność, to nie wiem jak to odbudować". Ryszard Czarnecki skomentował te słowa w rozmowie z portalem niezależna.pl. Jak powiedział: "Podczas II wojny światowej mieliśmy szmalcowników (…), a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein i niestety wpisuje się ona w pewną tradycję".

Wraca temat wiz dla Polaków. Według członków Komisji Sprawiedliwości jest "niedopuszczalne", że obywatele części krajów europejskich – w tym Polski – wciąż muszą ubiegać się o wizy, jeśli chcą polecieć do Stanów Zjednoczonych.

mówił Ryszard Czarnecki – wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Wizy należy znieść, zwłaszcza, że obiecywał to obecny prezydent USA w trakcie swojej kampanii.

Oprócz Polski obowiązkiem wizowym objęte są takie kraje jak: Bułgaria, Chorwacja, Cypr czy Rumunia. Z eurodeputowanym komentowaliśmy także wczorajsze manifestacje – z jednej strony za życiem, a z drugiej przeciwko. Obecnie prace nad obywatelskim projektem ustawy o zakazie aborcji eugenicznej zależą od sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Co powinien zrobić rząd?

Przypomnijmy, projekt „Zatrzymaj aborcję” poparło ponad 830 tys. osób.

Za nami pierwsze czytanie w sejmie ws. projektu. Zdecydowano o dalszym jego skierowaniu do prac w komisji rodziny.

POSŁUCHAJ:

Rozmawiała Patrycja Jenczmionka – Błędowska.

inf. wł./IAR


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content