Czarnecki w #PORANNYGOSC o wyborze …

fot. PJB/RR

Od soboty oficjalnym kandydatem Polski na szefa Rady Europejskiej jest Jacek Saryusz-Wolski.

Ministerstwo spraw zagranicznych wysłało już w tej sprawie specjalną notę. Prawdopodobnie jedynym kontrkandydatem europosła będzie aktualny przewodniczący Rady – Donald Tusk.

 - Polski rząd nie może poprzeć byłego premiera w staraniach o przedłużenie kadencji – przekonuje europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki, Poranny Gość Radia Rodzina:

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska”, który w całości ukaże się w środę, na pytanie: „Czyim kandydatem jest Donald Tusk?” odpowiada jasno: „Angeli Merkel, jest kandydatem niemieckim”.

 - To fakt, Berlin chce mieć polityka wygodnego dla siebie – mówi Czarnecki:

Europosła PiS pytaliśmy o to, kim jest nowy polski kandydat na Przewodniczącego Rady Europejskiej. Nie jest związany z obozem Prawa i Sprawiedliwości, a w sobotę wieczorem został wyrzucony z Platformy Obywatelskiej.

Naszego Porannego Gościa zapytaliśmy także o to, czy jeśli wybrany zostanie Jacek Saryusz-Wolski, to czy Donald Tusk po powrocie zachwiałby polską polityką.

 - Donald Tusk nie wróci raczej do kraju, dodaje europoseł Czarnecki:

O wyborze nowego szefa Rady Europejskiej przywódcy państw Wspólnoty mają zdecydować podczas szczytu 9 i 10 marca. Obecna kadencja zakończy się w maju.

Z Porannym Gościem rozmawialiśmy także o nowym projekcie w Brukseli. Ministrowie obrony państw Unii Europejskiej zrobili w poniedziałek (6 marca) pierwszy krok w kierunku wspólnego projektu obronnego.

W Brukseli powstaje zalążek europejskiego dowództwa wojskowego poinformowała dziś Rzeczpospolita. Ma zostać stworzone małe i stałe dowództwa dla europejskich operacji wojskowych.

 - Unia Europejska jeszcze nie przesądziła o kierunku europejskiej polityki obronnej – mówi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Obecnie jest kilka koncepcji dotyczących tych kwestii:

 - Z punktu widzenia polskiego interesu lepiej, by nie niszczyć NATO, które nas chroni:

 - W lipcu ubiegłego roku w Warszawie odbył się szczyt NATO, który był wielkim sukcesem – dodaje Czarnecki.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Rozmawiała Patrycja Jenczmionka-Błędowska.


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content