Cyprian Kamil Norwid – Artysta Totalny

fot. Radio Rodzina

W związku z 200. rocznicą urodzin artysty i trwającym Rokiem Norwida, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu prezentuje wystawę z dziełami wieszcza.

Cyprian Kamil Norwid znany jest przede wszystkim ze swojej działalności literackiej. Sam jednak uważał się za „sztukmistrza”, a nawet więcej: artystę totalnego, realizującego się na równi w słowie i w obrazie.

Artysta grafik

Do niedawna twórczość plastyczna Norwida uważana była za mniej wartościową część jego dorobku. Czy słusznie? O tym mogą przekonać się goście wystawy, na której zaprezentowano zgromadzone w zbiorach Ossolineum rysunki, grafiki, a także jeden z czterech istniejących obrazów olejnych Norwida – tajemniczą „Jutrznię”.

To nie wszystko. Dział Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przedstawia kilkanaście cennych obiektów związanych z Cyprianem Kamilem Norwidem: autografy wierszy Spartakus oraz Czemu w konfederatce: odpowiedź, a także jego kilkustronicowe refleksje historyczne, XIX-wieczne miscellanea, czyli księgę „rozmaitej treści” oraz pierwsze wydanie rozprawy O sztuce (dla Polaków) z ręcznymi uwagami wyjaśniającymi genezę powstania tekstu.

Słowo po słowie

Współczesną ciekawostką związaną z Norwidem jest prezentacja „Niedokończonej książki o Norwidzie” Tadeusza Różewicza, który bardzo cenił sobie twórczość „czwartego wieszcza”. Dział Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zaprezentował z kolei posiadane w swojej kolekcji pierwodruki najważniejszych dzieł Norwida.

Wystawa czynna jest w weekend 24-26 września w godz. 12:00-18:00 w Ossolineum we Wrocławiu. Wstęp wolny.

Po ekspozycji oprowadzają nas pracownicy Ossolineum: Wojciech Gruk oraz Natalia Szumna.

POSŁUCHAJ:

Cz. 1. Rysunki i szkice Norwida

Cz. 2. Jak malował Norwid? Analiza „Jutrzni”

Cz. 3. Podróże literackie, pierwodruki prezentowane we Wrocławiu

Rozmawiała Daria Detlaf

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content