Cyprian Kamil Norwid – Artysta Totalny
24 września 2021
fot. Radio Rodzina
W związku z 200. rocznicą urodzin artysty i trwającym Rokiem Norwida, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu prezentuje wystawę z dziełami wieszcza.
Cyprian Kamil Norwid znany jest przede wszystkim ze swojej działalności literackiej. Sam jednak uważał się za „sztukmistrza”, a nawet więcej: artystę totalnego, realizującego się na równi w słowie i w obrazie.
Artysta grafik
Do niedawna twórczość plastyczna Norwida uważana była za mniej wartościową część jego dorobku. Czy słusznie? O tym mogą przekonać się goście wystawy, na której zaprezentowano zgromadzone w zbiorach Ossolineum rysunki, grafiki, a także jeden z czterech istniejących obrazów olejnych Norwida – tajemniczą „Jutrznię”.
To nie wszystko. Dział Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przedstawia kilkanaście cennych obiektów związanych z Cyprianem Kamilem Norwidem: autografy wierszy Spartakus oraz Czemu w konfederatce: odpowiedź, a także jego kilkustronicowe refleksje historyczne, XIX-wieczne miscellanea, czyli księgę „rozmaitej treści” oraz pierwsze wydanie rozprawy O sztuce (dla Polaków) z ręcznymi uwagami wyjaśniającymi genezę powstania tekstu.
Słowo po słowie
Współczesną ciekawostką związaną z Norwidem jest prezentacja „Niedokończonej książki o Norwidzie” Tadeusza Różewicza, który bardzo cenił sobie twórczość „czwartego wieszcza”. Dział Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zaprezentował z kolei posiadane w swojej kolekcji pierwodruki najważniejszych dzieł Norwida.
Wystawa czynna jest w weekend 24-26 września w godz. 12:00-18:00 w Ossolineum we Wrocławiu. Wstęp wolny.
Po ekspozycji oprowadzają nas pracownicy Ossolineum: Wojciech Gruk oraz Natalia Szumna.
POSŁUCHAJ:
Cz. 1. Rysunki i szkice Norwida
Cz. 2. Jak malował Norwid? Analiza „Jutrzni”
Cz. 3. Podróże literackie, pierwodruki prezentowane we Wrocławiu
Rozmawiała Daria Detlaf