Coraz trudniej w Libanie. 13. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Fot. S. Karolina Mordaka OP przy pomniku św. Szarbela w Bqaakafra - miejscu urodzenia świętego. Liban, 2015. / mat. autorki

W drugą niedzielę listopada Kościół w Polsce obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwraca uwagę na dramatyczną sytuację w Libanie, którego gospodarka znalazła się w kryzysie, a bezrobocie sięga 70%.

Każdego roku decyzją Konferencji Episkopatu Polski wybierany jest inny kraj, do którego trafi pomoc ze zbiórek. W tym roku solidarnie wspieramy Liban. Krajem tym wstrząsnął potężny kryzys ekonomiczny. Napływ uchodźców z Palestyny i Syrii może zachwiać systemem politycznym, opartym o demografię i współdziałanie chrześcijan z muzułmanami. Potrzebna jest pomoc. PKWP w sposób szczególny wskazuje na konieczność wsparcia edukacji libańskich dzieci.

Misja solidarności z Libanem

Dramat Libanu ujawniają liczby. Ludzie, choć ciężko pracują, nie są w stanie kupić podstawowych produktów. Bez pracy w Libanie jest nawet 70 proc. mieszkańców.

Pensje gwałtownie spadły za sprawą dewaluacji waluty. Potężna inflacja sprawia, że ktoś, kto jeszcze przed kryzysem zarabiał 2 tys. dolarów miesięcznie, dziś otrzymuje równowartość 120 dolarów. Organizacja Save The Children, na którą powołuje się Radio Watykańskie, alarmuje o pogłębiającym się dramacie dzieci. Miesięczna racja chleba dla całej rodziny kosztuje połowę miesięcznej płacy minimalnej.

Niektóre dzieci jedzą wyłącznie chleb i piją wodę. Poniżej granicy ubóstwa żyje ponad 70 proc. rodzin. Słyszymy o samobójstwach ojców, których nie stać na utrzymanie swoich rodzin. Widzimy głodujące dzieci, które umierają na ulicach miast. Kraj Cedrów woła dziś o pomoc; woła ustami cierpiących i walczących o przetrwanie chrześcijan; woła ustami tych, którzy w obawie o swoje życie coraz częściej myślą o ucieczce.

POSŁUCHAJ:

Felieton PKWP: „Libańczycy”
Rozmowa z s. Karoliną Mordaką OP, pracownikiem biura regionalnego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Poznaniu o obecnej sytuacji w Libanie.

Dramat Libanu i trudną sytuację szkół katolickich stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie nagłaśnia poprzez tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Jego główne obchody zaplanowano na 14 listopada z udziałem a.bp George Bacouni, katolickiego arcybiskupa Kościoła Greckomelchickiego w Libanie.

Wsparcie dla Libanu oraz środki na edukację dzieci w Libanie można przekazać poprzez SMS o treści RATUJE na nr 72405. Nr konta dla ofiarodawców: 65 1020 1068 0000 1502 0147 7132 (PKO BP Oddział 6 w Warszawie).

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content