Królowa Brytyjska na znaczkach we Wrocławiu

fot. Radio Rodzina

Z okazji 70. rocznicy panowania królowej Elżbiety II, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu przygotowało wystawę, która przedstawia wybrane aspekty z życia i panowania brytyjskiej monarchini. Na ekspozycji obok zagranicznych znaczków pocztowych, są też banknoty z jej wizerunkiem.

Wystawę otworzył pierwszy znaczek na świecie z wizerunkiem królowej, Penny Black któremu towarzyszą znaczki z Imperium Brytyjskiego z II połowy XIX wieku: pierwsze znaczki z Barbados, Cejlonu, Przylądka dobrej Nadziei czy pierwsze całostki pocztowe Wielkiej Brytanii. Na dwunastu planszach pokazano drzewo genealogiczne rodziny Windsorów, mapę ilustrującą liczne podróże Elżbiety II i spotkania z czołowymi politykami.

W kolekcji są też znaczki pokazujące kolorowe stroje królowej („Jeśli ubrałabym się w beże, nikt nie wiedziałby kim jestem”) i towarzyszące im kapelusze udekorowane piórami, kwiatami, wstążkami, kamieniami – znak rozpoznawczy jej stylu (jej szafy zawierają ich ponad 5 tysięcy). Wystawa prezentuje królewskie rezydencje (pałac Buckingham, zamki Windsor i Balmoral oraz pałac Sandringham), opowiada o zamiłowaniu Elżbiety II do natury i jej ukochanych koniach i psach corgi.

Historia rodziny królewskiej

Jedna plansza poświęcona jest małżeństwu królowej Elżbiety i księcia Filipa – od wczesnej młodości, poprzez wiek dojrzały, aż do późnych lat życia. Widzowie poznają królewską rodzinę, dzieci i wnuki. Obejrzą słynny królewski jacht „Britannia” i dowiedzą się, co królowa lubi jeść, a czego nie znosi i jakie produkty są zakazane w pałacu. Prześledzimy też rozpad imperium brytyjskiego w okresie panowania królowej Elżbiety II i dowiemy się, jakie kraje odzyskały niepodległość.

Wystawę uzupełniają eksponaty z kolekcji Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu: brytyjska skrzynka pocztowa z inicjałami królowej Elżbiety II z 1990r, prace Czesława Słani (np. płytka cynkowa z wytrawionym konturowym rysunkiem angielskiego znaczka emisji: Królowa Elżbieta II z 1999 r.), brytyjskie przekazy pieniężne z lat 2000 –2003, winietki – portrety Elżbiety II z 1964r. oraz pamiątkowe kubki i talerzyki z wizerunkiem królowej.

Więcej o wystawie w reportażu z okazji otwarcia wydarzenia z dn. 16.02.2022. O wrażeniach opowiadają kolekcjonerzy, miłośnicy historii oraz dyrektor instytucji.

POSŁUCHAJ:

Wystawa do zobaczenia w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, ul. Krasińskiego 1. Potrwa od 16 lutego do 30 kwietnia 2022r. Kustoszem jest Beata Kanak.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content