Babiarz w #PORANNYGOSC o nowelizacji …

fot. MO/RR

Nie gasną emocje wokół nowelizacji ustawy o IPN. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę i jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

– Wydaje mi się, że to była dobra i słuszna decyzja – mówi Piotr Babiarz, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości we Wrocławiu, Poranny Gość Radia Rodzina:

Jeśli Trybunał Konstytucyjny stwierdzi niezgodność zapisów ustawy z ustawą zasadniczą, dokument wróci do Sejmu.

 - Nie zakładam takiej sytuacji – dodaje Babiarz:

Ustawa spotkała się z dużym sprzeciwem środowiska międzynarodowego, przede wszystkim Izraela.

 - Jestem zdziwiony postawą Izraela, konsultowaliśmy tę ustawę wcześniej z izraelskimi partnerami, nikt nie zgłaszał żadnych uwag – dodaje poseł PiS:

Kolejny zagraniczny komentarz do ustawy o IPN popłynął w sobotę. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że to Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust. Premier Mateusz Morawiecki uda się 16 lutego z wizytą do Berlina. Jakie znaczenie będzie miała ta wizyta?

Przypomnijmy, nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi, każdy kto publicznie przypisuje polskiemu narodowi odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Przed nami wybory samorządowe. W połowie lutego mieliśmy poznać kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Wrocławia.

 - W tym momencie przygotowywany jest drugi sondaż, na nazwisko kandydata będziemy musieli jeszcze poczekać – mówi Piotr Babiarz:

W pierwszym sondażu przeprowadzonym na jesieni ubiegłego roku pojawiły się trzy nazwiska: Mirosławy Stachowiak – Różeckiej, Jarosław Obremskiego i Pawła Hreniaka.

 - Na pewno dwie pierwsze kandydatury będą w dalszym ciągu brane pod uwagę – dodaje poseł:

  – Chcemy wystawić kandydata, który miałby największe prawdopodobieństwo zwycięstwa w wyborach – puentuje poseł Babiarz.

POSŁUCHAJ:

Rozmawiał Mateusz Oklasiński.


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content