#3 Historyczna Pocztówka: Wincent Wabia Wabiński – medale

mat.pras.

W Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu znajduje się bogata kolekcja medalierska, wśród której osobliwe miejsce zajmuje medal Wszechpolskiej Wystawy Filatelistycznej w Warszawie z 1928 roku oraz sztanca do jego bicia. Medal, autorstwa Józefa Toma, wybity został w słynnej warszawskiej Pracowni Jubilersko-Złotniczej Wincentego
Wabia-Wabińskiego mieszczącej się w luksusowym warszawskim Hotelu Europejskim. Jest to jedno z ostatnich dzieł jubilerskich zakładu Wabia-Wabińskiego.

Wincenty Wabia-Wabiński był bardzo znanym w Warszawie jubilerem o renomowanej i nieposzlakowanej opinii. Cieszył się dużym zaufaniem społecznym, był tez doceniony jako znakomity specjalista w swojej dziedzinie. W jego pracowni wykonywane były liczne odznaki na potrzeby kolekcjonerów (ja na przykład odznaka uczestników Wszechpolskiej Wystawy Filatelistycznej w Warszawie w 1928 roku znajdująca się w zbiorach Muzeum Poczty i telekomunikacji we Wrocławiu), kombatantów, wojska i organizacji, a także medale wystaw i okolicznościowe, złocona biżuteria i inne drobne przedmioty wartościowe.

Klientami Zakładu były zarówno osoby prywatne (zamożne, często arystokratyczne, a także znane, jak choćby rodzina Piłsudskich, czy Mościckich, a także ambasadorowie, ministrowie, posłowie, generalicja i duchowieństwo), jak też organizacje, instytucje i ministerstwa.

Postać Wabi-Wabińskiego kojarzyć może nam się również ze skandalem, który przybliżymy Wam w kolejnym odcinku naszej audycji.

cz.1

cz.2

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content