Ruszyło głosowanie do Akademickiego Budżetu Obywatelskigo UWr

mat. prasowe

Inkubator Odpoczynku Studenckiego? Teatr Psychologiczny? Kursy językowe dla uchodźców? A może co innego? Które z 45 projektów zgłoszonych przez studentów i pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego zostaną zrealizowane? Do podziału jest 150 tysięcy złotych. Głosowanie już się zaczęło.

Na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczął się kolejny etap Akademickiego Budżetu Otwartego – głosowanie. Wszystkie osoby ze społeczności akademickiej mogą wybierać spośród 45 projektów. ABO to projekt inspirowany miejskimi budżetami obywatelskimi. Do podziału jest 150 tys. złotych. Po 10 tys. zł otrzymają twórcy i twórczynie 15 najlepszych projektów, wyłonionych na drodze głosowania. 

Kiedy 7 lutego ruszaliśmy z akcją Akademickiego Budżetu Otwartego, nikt z nas nie spodziewał się, że będzie ona toczyła się w cieniu wojny – mówi Łukasz Zembrzuski, kierownik Biura ds. Odpowiedzialności Społecznej UWr. – Społeczność akademicka zaangażowała się w pomoc Ukrainie. Ta pomoc wymagała i będzie wymagać dużo czasu i energii”. Dlatego organizatorzy zdecydowali się przedłużyć termin przyjmowania wniosków. Teraz czas na promowanie projektów i głosowanie, które trwa aż do 10 kwietnia. 

Jest z czego wybierać. Wśród projektów znalazł się m.in. kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Na ten pomysł wpadła grupa lektorek i lektorów języka polskiego dla cudzoziemców, doświadczonych glottodydaktyków i logopedów bilingwalnych. Chcą zorganizować bezpłatne kursy dla najbardziej potrzebującej grupy – uchodźczyń, które chcą ułożyć sobie życie w Polsce, znaleźć pracę i przetrwać najtrudniejszy czas. 

Pomysłodawcy innego projektu chcą stworzyć iOS – inkubator Odpoczynku Studenckiego czyli przyjazną przestrzeń relaksu i wymiany myśli na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii. Studenci i studentki zyskają przestrzeń do swobodnej rozmowy, odpoczynku, przeczytania książki i spotkań. Inkubator miałby powstać na trzecim piętrze budynku przy pl. Uniwersyteckim. 

Z kolei studentki i studenci Instytutu Psychologii mają pomysł na Teatr Psychologiczny. Mają już gotowy scenariusz oraz 27-osobową grupę aktorską. Brakuje im pieniędzy jedynie na zakup sprzętu niezbędnego do realizacji spektakli. 

To tylko kilka spośród ponad czterdziestu projektów zgłoszonych do ABO. Są one bardzo różnorodne, ale łączy je przekonanie, że uczelnia jest nie tylko miejscem pracy i nauki, ale też wspólną przestrzenią, o którą warto dbać i zmieniać na lepsze. 

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content