Medycy z Ukrainy poszukują pracy w zawodzie

pixabay

Do Dolnośląskiej Izby Lekarskiej zgłaszają się przedstawiciele zawodów medycznych, którzy uciekli przed wojną na Ukrainie z pytaniem o pracę. Ukraińcy od środy (16 marca) mogą otrzymać numer PESEL.

Mówi dr Paweł Wróblewski –  prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.

– Prowadzę rozmowy z dyrektorami z zakładu opieki zdrowotnej ws. pracy dla Ukraińców, którzy nie znają języka polskiego – dodaje lekarz.

Zdaniem prezesa Dolnośląskiej Izby Lekarskiej – doktora Pawła Wróblewskiego w miastach należy stworzyć specjalne punkty dla Ukraińców.

Nowe prawo umożliwia ukraińskim uchodźcom podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji, a także zapewnia im opiekę zdrowotną. Zyskają także Polacy, którzy przyjęli uchodźców do swojego domu. Przez dwa miesiące otrzymają świadczenie w wysokości około 1200 złotych miesięcznie na jedną osobę.
Dodatkowo Ukraińcy będą mogli otrzymać numer PESEL – rejestracja ruszyła w środę(16 marca). W ustawie zagwarantowano wsparcie dla samorządów, które podejmują działania na rzecz uchodźców. Prawo reguluje też sposób funkcjonowania oświaty, która przyjmie dzieci uchodźców z Ukrainy.
Ustawa tworzy w Banku Gospodarstwa Krajowego Fundusz Pomocy, w celu finansowania lub dofinansowania realizacji zadań na rzecz pomocy Ukrainie i jej obywatelom. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 24 lutego.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content