Cytobus pojawi się w Sycowie i Twardogórze

mat. prasowe

Ruszył program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, realizowany przez Dolnośląskie Centrum Onkologii. Na cały projekt Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył milion złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL). Cytobus pojawi się w Sycowie 19 marca i Twardogórze 26 marca.

Cytobus na dolnośląskich drogach

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego rozszerza swoją działalność profilaktyczną, wychodząc z badaniami poza mury szpitalne. Na dolnośląskie drogi wyruszył Cytobus.

O akcji mówi Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego – Marcin Krzyżanowski.

Głównym zadaniem Cytobusa jest dotarcie z badaniami cytologicznymi w ramach Profilaktyki Raka Szyjki Macicy do jak największej liczby mieszkanek naszego województwa – dodaje Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

W specjalistycznym pojeździe mieści się gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny, niezbędne wyposażenie oraz wydzielona kabina higieny intymnej z bidetem i bieżącą wodą, aby pacjentka mogła przygotować się do badania.

Jak zaznacza dr Paweł Wróblewski – prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej – największym zagrożeniem jest w XXI wieku są nowotwory.

Inicjatywa z Cytobusem to dobry pomysł, gdyż świadomość społeczna jest wciąż niewielka w mniejszych miejscowościach, dodaje lekarz.

Inicjatywa cytobusa będzie wpisana w harmonogram działań samorządu województwa dolnośląskiego – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżnowski.

Według danych z Narodowego Funduszu Zdrowia, objęcie populacji przesiewem Raka Szyjki Macicy wynosiło w 2021 roku jedynie 12.81%, co oznacza, że spośród 777 259 kobiet kwalifikujących się do badania, tylko 99 566 kobiet skorzystało z możliwości wykonania ich.

Jak zarejestrować się do badania?

Zadzwoń na nr 71/36-89-647, pn-pt, w godz. 9:00-14:00

Cytobus pojawi się w Sycowie 19 marca i Twardogórze 26 marca.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content