Kościół pomaga i będzie pomagał. Rzecznik kurii: Czas na pomoc długofalową

fot. Radio Rodzina

Archidiecezja Wrocławska i Caritas przyjęły 1,5 tys. osób z Ukrainy i przekazały na pomoc ok. 900 tys. złotych. –Udzielając wsparcia należy pamiętać o godności tych osób, pomyśleć o miejscach pracy dla nich – apelował rzecznik kurii ks. Rafał Kowalski. Uchodźcy goszczeni są w domach wiernych, salach parafialnych, domach wspólnot zakonnych. –Teraz przechodzimy do etapu, aby nasze zbiórki były celowe i odpowiednio przygotowane do konkretnych potrzeb – dodał podczas konferencji Paweł Trawka z wrocławskiej Caritas.

–Już na początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego ks. Abp Józef Kupny powołał zespół, który koordynuje pomoc wrocławskiego Kościoła uchodźcom. Pomoc ma być mądra, systemowa i długofalowa – mówi rzecznik metropolity, ks. Rafał Kowalski.

–Uchodźcy z Ukrainy często korzystali z jednego-dwóch noclegów i ruszali w dalszą drogę. Na ich miejsce szybko pojawiały się nowe osoby – dodaje duchowny.

Grupy wsparcia w parafiach obejmują ponadto opiekę nad dziećmi, pomoc tłumacza, animację czasu wolnego. –Organizacja noclegów, zbiórki, wolontariat: to przykład, jak współpracują ze sobą samorządy, Kościół i organizacje pozarządowe. – mówi rzecznik Caritas, Paweł Trawka.

Jest ogromna prośba do wolontariuszy, którzy chcieliby zaangażować się w pomoc z ramienia Kościoła.

Nowym miejscem na mapie Wrocławia jest Caritas Galaktyka, czyli powstająca noclegownia dla uchodźców z Ukrainy. Jeśli ktoś chce zostać wolontariuszem Caritas, może zgłosić się poprzez formularz na stronie wroclaw.caritas.pl.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content