Ekonomista o konsekwencjach wojny Putina
15 marca 2022
fot. PJB
Wysokie ceny paliw na stacjach benzynowych, podwyższenie cen energii, osłabienie złotego, inflacja i podniesienie stóp procentowych – to m.in. konsekwencje inwazji Rosji na Ukrainę. Doktor nauk ekonomicznych Michał Kisiel – analityk działu finanse osobiste w serwisie Bankier.pl. mówi o konsekwencjach wolny dla naszych kieszeni.
Mówi ekonomista Michał Kisiel.
– Szok dotyczy także takich obszarów jak transport, co może przełożyć się na branżę fryzjerską czy kosmetyczną.
Nasza waluta w niespełna dwa tygodnie straciła ponad 8% względem euro oraz 11,5% w stosunku do dolara amerykańskiego. Polacy poszukują sposobu bezpiecznego oszczędzania.
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić w przyszłym roku. NBP prognozuje 9-procentową inflację.
Wzrost rat kredytów hipotecznych nawet o 75 proc.
NBP prognozuje 9-procentową inflację, co oznacza, że zostaną podniesione po raz kolejny stopy procentowe. Ich podwyżki spowodują większe raty kredytów hipotecznych nawet o blisko 75 proc. i niższą zdolność dla tych, którzy o kredyt się starają.
-Od jesieni mamy już szóstą podwyżkę stóp procentowych. Wzrosły ceny materiałów budowlanych i robocizny, co może spowodować wzrost cen mieszkań mówi Michał Kisiel – analityk działu finanse osobiste w serwisie Bankier.pl.
Każda podwyżka stóp procentowych pogarsza się sytuacja domowych budżetów. Osób, które będą mogły liczyć na kredyt hipoteczny będzie znacznie mniej – mówi ekonomista.
Szacuje się, że raty kredytów wzrosną o 50-60 proc.
POSŁUCHAJ: