Cytobus – mobilny gabinet położnej wyrusza na drogi Dolnego Śląska

mat. prasowe

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, przy wsparciu ze strony  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego rozszerza swoją działalność profilaktyczną, wychodząc z badaniami poza mury Szpitalne.

Od dziś Cytobus wykonany specjalnie dla DCOPiH, którego zakup został dofinansowany ze środków z budżetu Państwa, rozpoczyna swoją pracę na rzecz zdrowia Mieszkanek Dolnego Śląska.

Głównym zadaniem Cytobusa jest dotarcie z badaniami cytologicznymi w ramach Profilaktyki Raka Szyjki Macicy do jak największej liczby mieszkanek naszego województwa. Inaugurację z okazji Dnia Kobiet skierowaliśmy do naszych Pań z urzędu. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania,  na badania cytologiczne zgłosiło się aż 110 Pań. Mieszkanki Wrocławia również mają możliwość przyjścia na badania, wystarczy zadzwonić na infolinię.  Głównym celem Cytobusa jest ułatwianie dostępu do badań  i rozwój badań profilaktycznych na Dolnym Śląsku- mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

-Naszym głównym celem jest umożliwienie jak największej liczbie, kwalifikujących się do badań kobiet, w wieku 25-59 lat które w ciągu ostatnich 3 lat nie korzystały z profilaktycznej cytologii w ramach Programu Przesiewowego. Według danych z Narodowego Funduszu Zdrowia, objęcie populacji przesiewem Raka Szyjki Macicy wynosiło w 2021 roku jedynie 12.81%, co oznacza, że spośród 777 259 kobiet kwalifikujących się do badania, tylko 99 566 kobiet skorzystało z możliwości wykonania ich.

W specjalistycznym pojeździe mieści się gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny, niezbędne wyposażenie oraz wydzielona kabina higieny intymnej z bidetem i bieżącą wodą, aby pacjentka mogła przygotować się do badania.

Badania cytologiczne i ich ocena to pierwszy etap diagnostyki. Jeśli kobieta otrzyma nieprawidłowy wynik cytologii, będzie o tym informowana telefonicznie i skierowana na dalsze badania diagnostyczne. Kolejnym etapem jest wystandaryzowana kolposkopia (diagnostyka pogłębiona weryfikująca wynik cytologii). Pogłębioną diagnostykę będzie można wykonać w 4 współpracujących w projekcie ośrodkach na Dolnym Śląsku:

  • Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii  we Wrocławiu,
  • Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze,
  • Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy,
  • Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w   Wałbrzychu.

Zależy nam, aby każda z Pań z nieprawidłowym wynikiem była szybko zdiagnozowana i leczona w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Z tego względu DCOPiH w ramach programu zakupiło i przekazało do powyżej wymienionych szpitali nowoczesne kolposkopy z oprzyrządowaniem.

Rak szyjki macicy jest trzecim co do częstości występowania nowotworem u kobiet oraz czwartą przyczyną zgonów nowotworowych, kobiet na świecie. Więcej niż 85 % nowych zachorowań odnotowuje się u kobiet zamieszkałych w krajach rozwijających się. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności oraz o wysokich wskaźnikach umieralności na ten nowotwór w porównaniu do innych krajów europejskich. Dlatego też musimy skupić się na zwiększaniu świadomości onkologicznej mieszkanek naszego województwa, pokazaniu im, że dostęp do badań nie jest taki trudny i ograniczony, nie należy bać się korzystania z możliwości jakie daje Profilaktyka.

Zdrowie to najwyższa wartość, a czas to kluczowy czynnik w wyścigu z Rakiem. Nowotwór im szybciej wykryty, tym większe prawdopodobieństwo jego wyleczenia, a badania w  ramach programów przesiewowych są gwarantem objęcia kompleksową opieką specjalistyczną. W przypadku podejrzenia nowotworu, każda kobieta zapraszana jest do skorzystania z etapu pogłębionego programu, a jeżeli obawy się potwierdzą, trafia od razu pod właściwą kompleksową opiekę onkologicznąmówi Paweł Zawadzki, wicedyrektor ds. rozwoju DCOPiH.

Jak zarejestrować się do badania?

Zadzwoń na nr 71/36-89-647, pn-pt, w godz. 9:00-14:00

Obecnie tworzymy plan wyjazdów, w kolejnych tygodniach Cytobus pojawi się w Sycowie 19 marca i Twardogórze 26 marca.

Na stronie internetowej będzie umieszczony harmonogram wizyt Cytobusa: https://umwd.dolnyslask.pl/zdrowie

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content