Ruszyły Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego. Są ukraińskie akcenty

fot. Radio Rodzina

Na tegorocznej edycji targów prezentuje się aż 150 wystawców z różnych krajów. Wydarzenie to okazja do spotkania przedstawicieli branży turystycznej i miłośników podróży. Ze względu na wojnę za wschodnią granicą zabrakło przedstawicieli Ukrainy. Dolny Śląsk nie zapomniał o swoim sąsiedzie. Powstało symboliczne stoisko Dnipropietrowskiego, gdzie można m. in. wpisać się do księgi i wyrazić wsparcie dla ukraińskiego narodu.

Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego odbywają się w czasie wojny w Ukrainie. Przedstawiciele Obwodu Dnipropietrowskiego nie są obecni we Wrocławiu, ponieważ bronią swojej Ojczyzny i własnych rodzin przed rosyjskimi atakami, za to codziennie do naszych granic docierają nowi uchodźcy.

-Pokażmy nowym mieszkańcom Ukrainy Dolny Śląsk, ich nowe miejsce na ziemi, ich nowy dom – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Honorowym gościem targów miał być jeden z regionów Ukrainy, dodaje Krzysztof Maj.

Adam Zawada – prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej przedstawia jakie dolnośląskie atrakcje zostały zaprezentowane na targach.

Branża turystyczna mocno zaangażowała się na pomoc Ukrainie, dodaje prezes Adam Zawada.

Piotr Wnukowicz – Dyrektor Wydziału Turystyki Urzędu Marszałkowskiego przybliża, co znajduje się na symbolicznym stoisku poświęconym Ukrainie.

Na stoisku Vitafit prowadzona jest akcja charytatywna. Uczestnicy mogą zakupić pieczywo, a w zamian taką samą liczbę zakupionych z akcji chlebów zostanie wypieczonych dla uchodźców przebywających w gminie Żórawina.

Na targach obecni są przedstawiciele m.in. Huty Julia w Piechowicach.

Pasieka dziadka Tolka z Przemkowa (gmina Polkowice) w trakcie targów turystycznych zabiera nas w fascynujący świat pszczół.

Na targi przyjeżdżają miłośnicy podróży nie tylko z Dolnego Śląska.

13. edycja Międzynarodowych Targów Turystyki i czasu wolnego potrwa do niedzieli. Impreza wróciła do kalendarza po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Przez trzy dni wszyscy odwiedzający część konferencyjną Tarczyński Areny Wrocław będą mieli okazję poznać nowe, ciekawe propozycje wakacyjnych kierunków, a także posłuchać relacji podróżników z ich wypraw w najróżniejsze zakątki świata. Na wrocławskich targach pojawią się ponadto przedstawiciele Hiszpanii, Niemiec, Czech, Gruzji i Adżarii oraz Litwy. Krajem partnerskim jest natomiast Bułgaria. Targi współorganizuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego z każdą kolejną edycją cieszą się coraz większą popularnością. Wyjątkowe atrakcje naszego regionu, zarówno te najbardziej popularne, jak i mniej znane, poznać można odwiedzając stoisko Dolnego Śląska. Zaraz obok zlokalizowana została przestrzeń wystawiennicza, gdzie prezentowany jest nasz partnerski region – Obwód Dnipropietrowski z Ukrainy.

– Po raz pierwszy Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego odbywają się w tak trudnym momencie. Przedstawiciele Obwodu Dnipropietrowskiego nie mogą być z nami we Wrocławiu, ponieważ bronią swojej Ojczyzny i własnych rodzin przed rosyjskimi atakami. My, w geście solidarności, prezentujemy ich region. Zachęcam wszystkich odwiedzających targi do zatrzymania się przy tym stoisku, gdzie informujemy także, jak można pomóc walczącej Ukrainie – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Goście Międzynarodowych Targów Turystyki i czasu wolnego na stoisku Dolnego Śląska dowiedzą się na przykład o wyjątkowym w skali całego kraju przedsięwzięciu, czyli Astromapie. Powstała ona w ramach Geoportalu Dolny Śląsk, a dzięki niej chętne osoby mogą w łatwy sposób dowiedzieć się, gdzie warto pojechać, aby móc obserwować gwiazdy. Na Dolnym Śląsku znajduje się najwięcej w skali całego kraju zamków i pałaców, zabytków techniki, mnóstwo wyjątkowych produktów regionalnych, Dolnośląski Szlak Piwa i Wina, a także między innymi bogata oferta dla osób chcących podróżować w rytmie slow. Wszystko to, a także o wiele więcej poznać można podczas 13. edycji targów.

– Wśród atrakcji pojawią się dwie wyjątkowe prezentacje o regionie, które wcześniej zostały pokazane na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju oraz na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Jedna z nich ukazuje bogactwo regionu, jego zasoby, m.in. zabytki, uzdrowiska, parki narodowe, a także potencjał gospodarczy Dolnego Śląska. Druga, pod hasłem “Woda. Sztuka. Tajemnica”, promuje Polskę i region Dolnego Śląska przez pryzmat wody. Na interaktywnym ekranie parowym prezentujemy najciekawsze zakątki naszego województwa – wymienia Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Podczas trzech dni trwania Międzynarodowych Targów Turystyki i czasu wolnego gościć będziemy przedstawicieli regionów i krajów partnerskich: Czech z Kraju Kralovohradeckiego, Libereckiego, Środkowoczeskiego oraz Pardubickiego. Wizytę złożą także Ambasador Macedonii, J.E Ilija Psaltirov oraz Ambasador Republiki Bułgarii w RP: JE Margarita Ganeva.

Bardzo ważną częścią wydarzenia jest Festiwal Podróżników. W jego ramach prelegenci opowiedzą o swoich wyprawach między innymi do Indii, Nowej Zelandii, Macedonii, do Arktyki, na najwyższy szczyt świata, ale także po różnych zakątkach Polski.

– Mamy morze, jeziora, parki narodowe i oczywiście piękne góry! O tych ostatnich opowiem podczas swojej prezentacji „Barwy Szczęścia, czyli Polskim szlakiem z Panem Szpakiem”, bo pomysłów na górskie aktywności jest całe mnóstwo, wystarczy tylko się ruszyć. Jak zacząć i gdzie szukać inspiracji? O tym też opowiem – zachęca Piotr Czyszpak, podróżnik, bloger i pilot wycieczek, prelegent Festiwalu Podróżników.

W każdej edycji wydarzenia udział biorą goście specjalni, czyli globtroterzy, zdobywcy i fotografowie. W tym roku we Wrocławiu spotkać będzie można wiele znanych osobistości ze świata turystyki i podróży:

•    Grzegorz Kapla – dziennikarz, podróżnik i pisarz, autor trzech książek i setek reportaży,

•    Marcin Jakub Korzonek – podróżnik, instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz. Opowie o samotnej wyprawie przez pustynię Atacama w Chile i próbie pobicia rekordu świata w wysokości na jaką wjechał rowerzysta,

•    Marcin Yeti Tomaszewski – jeden z najlepszych alpinistów swojego pokolenia, instruktor wspinania, autor tekstów o tematyce górskiej, bajkopisarz oraz fotograf. Czynnie propaguje wspinaczkę w Polsce poprzez organizowanie szkoleń i sekcji wspinaczkowych, organizację zawodów i pokazów wspinaczki,

•    Tomasz Gorazdowski – dziennikarz sportowy, przez lata związany z Programem Trzecim Polskiego Radia, wielbiciel dalekich podróży, autor książek podróżniczych. Objechał na motocyklu świat dookoła, samochodem przejechałem trzy Ameryki, a na wszelkie sposoby Azję i Oceanię,

•    Karol Nienartowicz – podróżuje i fotografuje w górach od 2003 roku. Odwiedził z aparatem ponad 45 krajów na 4 kontynentach. Największym sentymentem darzy jednak polskie góry, a szczególnie Karkonosze, w których się wychował i mieszkał przez 28 lat,

•    Adam Nitka – od ponad 12 lat wspólnie z rodziną mieszka na wyspie Bali, która pozwala mu realizować swoje pasje i spełniać się zawodowo. Od dwóch lat jest też dumnym członkiem Przewodników bez Granic.

Odwiedzający Tarczyński Arenę Wrocław będą mieli także niepowtarzalną okazję do spróbowania różnych wyjątkowych kuchni świata. W Strefie Produktów Regionalnych do wyboru są dania kuchni bałkańskiej, węgierskiej, tureckie słodycze i trunki z Moraw. Na Międzynarodowych Targach Turystyki i czasu wolnego gości także kuchnia Dolnego Śląska wraz z lokalnymi produktami: chlebami na zakwasie, pierogami, żurkiem, piwem rzemieślniczym, przyprawami, yerba mate, wędlinami, czy serami.

Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego to okazja do nagrodzenia wyjątkowych przedsięwzięć. Od kilku lat przyznawane „Kryształowe Orły”. Wyróżnienie od tego roku zmienia nazwę na „Kształt Turystyki”. W niedzielę nagroda zostanie przyznana w 4 kategoriach: produkt regionalny, atrakcja turystyczna, wydarzenie cykliczne związane z turystyką lub produktem turystycznym oraz aktywności turystyczne zwiększające świadomość ekologiczną.

Podczas wydarzenia także na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, takich jak: Kolejkowo, czyli największa makieta kolejowa w Polsce; Foliba Music i ich kolorowe bębny z różnych zakątków Afryki; Hydropolis oraz efektowne doświadczenia związane z wodą, Movie Gate wraz z postaciami z filmów oraz oryginalnymi eksponatami i rekwizytami z najbardziej znanych produkcji. Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach zaprosi dzieci do wikliniarza, stolarza, świecownika i garncarza, aby spróbowały swoich sił w rękodziele, a Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów przygotuje warsztaty i laboratoria naukowe oraz opowieści o wulkanach i zjawiskach zachodzących na naszej planecie.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content