Wrocław szykuje się na przybycie kilkudziesięciu tys. uchodźców z Ukrainy

Pociąg dla uchodźców z Ukrainy relacji Przemyśl-Wrocław na dworcu głównym w Przemyślu. Fot. PAP/Dariusz Delmanowicz

Szacujemy, że we Wrocławiu może pojawić się kilkadziesiąt tys. uchodźców z Ukrainy. Dziś myślimy, w jaki sposób przygotować do tego, w różnym zakresie, naszą infrastrukturę – powiedział w czwartek prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Jacek Sutryk podczas czwartkowej konferencji prasowej podkreślił, że Wrocław jest trzecim największym ośrodkiem ukraińskim w Polsce, a w aglomeracji wrocławskiej mieszka ponad 100 tys. Ukraińców.

„Przyjmujemy, że przez osiem dni wojny w Ukrainie przyjechało na Dolny Śląsk i do Wrocławia kolejnych kilkanaście, a może i kilkadziesiąt tys. obywateli Ukrainy” – powiedział J. Sutryk zaznaczając, że władze lokalne nie są w stanie podać precyzyjnych danych, jeśli chodzi o napływ uchodźców.

Prezydent poinformował, że z Wrocławia wyjechały już setki transportów z pomocą rzeczową dla Ukrainy – na granicę i do miast ukraińskich. „Apeluję, aby nie ustawała w nas chęć do pomagania. To co dziś robimy w kategoriach pomagania jest proste, z tym sobie radzimy. Ale prawdziwe wyzwania dopiero nas czekają i one będą się ujawniać z każdym kolejnym dniem. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie działania pomocowe miały charakter systemowy, a nie były tylko punktowe i doraźne” – mówił prezydent Wrocławia.

Dodał, że według szacunków do Wrocławia może przyjechać kilkadziesiąt tys. uchodźców z Ukrainy. „Dziś myślimy w jaki sposób przygotować do tego naszą infrastrukturę w różnym zakresie. Rozmawiamy też o tym z samorządowcami z całej Polski. Różni nas tylko i wyłącznie skala podejmowanych działań, ale wszyscy będziemy mieli do czynienia z tymi samymi wyzwaniami” – mówił Sutryk.

Prezydent podkreślił, że we Wrocławiu przygotowywana jest np. infrastruktura szkolna i przedszkolna. „Powstają świetlice, do których już przychodzą ukraińskie dzieci” – mówił. Dodał, że do Wrocławia przyjeżdżają przede wszystkie ukraińskie kobiety z dziećmi. „Musimy się tymi rodzinami zaopiekować w sposób kompleksowy” – dodał.

Jacek Sutryk podkreślił, że samorządy przygotowują „dużą pulę przepisów”, o których wdrożenie będą zabiegać w rządzie. „Te rozwiązania są potrzebne, aby pomaganie było efektywne w kontekście nowych wyzwań, które będą się pojawiały” – mówił.

Prezydent Wrocławia powiedział też, że liczy iż Unia Europejska finansowo wesprze Polskę w procesie pomocy uchodźcom. „Liczę, że zdecydowana większość tych środków trafi bezpośrednio do podmiotów, które tę pomoc realizują, czyli do samorządów i do współpracujących z nimi organizacji pozarządowych” – mówił.

We Wrocławiu, w miejskim portalu informacyjnym, uruchomiono specjalną stronę z informacjami dla uchodźców. Wydawany jest też biuletyn oraz dystrybuowane są ulotki zawierające informacje na temat punktów niosących pomoc obywatelom Ukrainy.

Miasto w zakresie pomocy Ukrainie współpracują m.in. z Fundacją Ukraina, która na szeroką skalę koordynuje tę pomoc. W czwartek wystosowano wspólnie list do przedsiębiorców, aby poprzez Fundację Ukraina włączyli się w pomoc Ukraińcom.

Założyciel Fundacji Ukrainy, znany wrocławski przedsiębiorca Grzegorz Dzik, podkreślił, że Fundacja poprzez kanały, które ma potrafi dotrzeć z pomocą do właściwych ludzi. „Tak, by dystrybucja była w punkt (…) Zachęcam też dolnośląskich przedsiębiorców do tworzenia miejsc pracy dla obywateli Ukrainy” – mówił Dzik.

PAP, portal samorządowy

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content