Radni województwa jednomyślni ws. Ukrainy

mat. prasowe

Na nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa radni jednogłośnie zerwali współpracę z Obwodem Leningradzkim w Rosji. Dofinansowano także Centrum Medyczne DOLMED, które dzięki kwocie 1,5 miliona złotych pomoże ukraińskim szpitalom poprzez zakup sprzętu medycznego.

W obliczu nieusprawiedliwionego ataku rosyjskich sił zbrojnych na suwerenne terytorium Ukrainy Województwo Dolnośląskie wypowiedziało ze skutkiem natychmiastowym Porozumienie o współpracy międzyregionalnej z Obwodem Leningradzkim zawarte 15 sierpnia 2003 roku w Sankt Petersburgu. Sejmikowa uchwała wejdzie w życie po uzyskaniu akceptacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Mówi Andrzej Kredkowski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Dodatkowo pociąg Kolei Dolnośląskich wyruszył z Legnicy przez Wrocław do Przemyśla z pomocą humanitarną. Oprócz wsparcia w postaci leków i apteczek, skład przywiezie do Wrocławia ok. 300 uchodźców z Ukrainy. Mówi Grzegorz Macko – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Urząd Marszałkowski deklaruje wsparcie w transporcie uchodźców jeśli zajdzie jeszcze taka potrzeba.

– Stanowczo potępiamy barbarzyńską agresję Rosji na niepodległe i suwerenne terytorium Ukrainy. Z największym niepokojem obserwujemy eskalację napięcia i przemocy. W tej sytuacji nie wyobrażam sobie możliwości partnerskiej współpracy z jednym z obwodów Federacji Rosyjskiej, dlatego zdecydowaliśmy się zerwać trwającą od niemal 20 lat współpracę – wyjaśnia Cezary Przybylski. – Dodatkowo, dzięki decyzji radnych, 1,5 miliona złotych przekażemy DOLMEDowi który zakupi pomoc dla ukraińskich szpitali, a kolejny milion zabezpieczyliśmy na przyszłe potrzeby wspierania potrzebujących pomocy – dodaje marszałek.

Dodatkowo podczas dzisiejszej sesji przegłosowano ważne decyzje finansowe. Kwotą 1,5mln złotych dokapitalizowano Centrum Medyczne DOLMED, które dzięki tym środkom zakupi pomoc medyczną dla ukraińskich szpitali według sygnalizowanych przez nie najpilniejszych potrzeb. Pieniądze pochodzą z tzw. wolnych środków zabezpieczonych w budżecie województwa dolnośląskiego na ten rok. Dodatkowo zabezpieczono kwotę miliona złotych na kolejne działania pomocowe.

Więcej:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content