Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni

fot. Radio Rodzina

Mija 8 lat od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. W akcie pamięci i w geście niezgody na przemoc, w stolicy Dolnego Śląska zorganizowano w niedzielę antywojenny protest oraz złożono kwiaty.

Mieszkający we Wrocławiu Ukraińcy, Białorusini, Gruzini, Litwini i Polacy spotkali się na pl. Nowy Targ, aby oddać hołd zamordowanym podczas protestów na Majdanie w 2014 roku.

Mówi Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

–Po rozmowie z rodziną wiem, że Ukraińcy przygotowują się do obrony – tłumaczy Vlada Moroz pochodząca z Kijowa.

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się od Majdanu, Donbasu, Krymu. Jak radzą sobie ci, którzy nie opuścili ojczyzny?

-Czy Polska i Dolny Śląsk są przygotowane na przyjęcie uchodźców? – pytamy konsula Juriego Tokara.

W zgromadzeniu we Wrocławiu uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Chętni mogli napisać list do więźniów politycznych internowanych na Białorusi. Na zakończenie zebrani udali się pod cerkiew prawosławną i złożyli tam wieńce.

Protesty na Majdanie rozpoczęły się w listopadzie 2013 r. po decyzji rządu premiera Azarowa i prezydenta Wiktora Janukowycza, by wstrzymać przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. 24 listopada w marszu poparcia dla integracji europejskiej ulicami Kijowa przeszło już 100 tys. osób. Manifestacje nasiliły się w grudniu, styczniu i lutym 2014 r. W wyniku walk ulicznych między protestującymi a milicją zginęło ponad 100 osób. To od tej liczby utworzono określenie „niebiańskiej setki”, która symbolicznie odnosi się do wszystkich pomordowanych na Majdanie.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content