Prof. Alicja Chybicka kandydatką na Honorowego Obywatela Wrocławia

fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

Członkowie Klubu Radnych „Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa”, wraz z prezydentem Wrocławia i w porozumieniu z Wrocławską Radą Kobiet, zarekomendują przyznanie Civitate Wratislaviensi Donatus prof. Alicji Chybickiej. Do wspólnego poparcia tej kandydatury zostały zaproszone wszystkie środowiska polityczne w Radzie Miejskiej Wrocławia.

Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia – „Civitate Wratislaviensi Donatus” –przyznaje Rada Miejska Wrocławia osobom wybitnym, odgrywającym istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym czy gospodarczym.

W tym roku prezydent Jacek Sutryk, wraz z całym klubem prezydenckim i z poparciem Wrocławskiej Rady Kobiet, rekomenduje do tego najważniejszego wrocławskiego wyróżnienia prof. Alicję Chybicką.

– Prof. Alicja Chybicka jest niekwestionowanym autorytetem, lekarzem i społecznikiem, osobą darzoną ogromnym szacunkiem i uznaniem zarówno we Wrocławiu, jak i poza jego granicami. Jej wieloletnia, owocna i pełna zaangażowania działalność stała się jedną z najpiękniejszych wizytówek naszego miasta – przyznaje prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Kandydaturą prof. Alicji Chybickiej zajmie się Komisja Nominacyjna, która opiniuje wszystkie wpływające wnioski. Następnie zostanie ona przekazana do Rady Miejskiej i poddana głosowaniu.

-To dla mnie ogromny zaszczyt. Serdecznie dziękuję- poinformowała prof. Chybicka.

Jeżeli zaproponowana kandydatura zostanie przez radnych przyjęta – tytuł  Honorowego Obywatela Wrocławia wręczony zostanie prof. Alicji Chybickiej w czerwcu, w dniu Święta Wrocławia, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej.

– Wierzymy, że kandydatura prof. Alicji Chybickiej zyska akceptację zarówno Komisji Nominacyjnej, jak i całej Rady Miejskiej Wrocławia. To naprawdę wyjątkowa osoba, z ogromnymi osiągnięciami, które chcemy uhonorować – mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.                          

Przypomnijmy, tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia w ubiegłych latach otrzymali m.in.: Ranata Mauer-Różańska, Olga Tokarczuk, prof. Stanisław Kulczyński i Jerzy Woźniak, Andrzej Wajda, Tadeusz Różewicz, Jan Paweł II, Eugeniusz Get-Stankiewicz i Kornel Morawiecki.

Nota biograficzna

Prof. Alicja Chybicka – urodziła się 10 maja 1951 r. w Wałbrzychu. Jest absolwentką XII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu. W 1975 r. ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu (obecnie: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich). W 1979 r. uzyskała  specjalizację I stopnia, a w 1982 r. – II stopnia z pediatrii. Zdobyła także specjalizację z hematologii i onkologii dziecięcej, opieki paliatywnej, transplantologii klinicznej i immunologii klinicznej. W 1979 r. uzyskała stopień doktora nauk medycznych, a w 1994 r. – doktora habilitowanego. W 1999 r. otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2003 r. – profesora zwyczajnego.

Od 1975 r. związana jako lekarz i wykładowca z macierzystą uczelnią. W latach 2000-2021 kierowała Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, która w 2015 r. została przeniesiona do nowej lokalizacji. W ten sposób powstało nowoczesne Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”, będące największym w Polsce dziecięcym ośrodkiem przeszczepowym. Lekarze oraz pielęgniarki każdego roku walczą tu o życie 2 tys. dzieci przyjeżdżających do Wrocławia na leczenie z całego kraju.

Prof. Alicja Chybicka przez kilka lat była prezeską Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz członkinią Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Uczestniczy w pracach kilku towarzystw oraz rad fundacji, zajmujących się leczeniem oraz pomaganiem chorym dzieciom i ich rodzinom. Była wielokrotnie odznaczana i nagradzana za osiągnięcia medyczne oraz za postawę i determinację w walce o zdrowie najmłodszych pacjentów. W 2018 r. znalazła się na 24. miejscu na liście stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie.

Od lat pracuje również w polskim parlamencie jako posłanka na Sejm VIII kadencji oraz senator VIII i X kadencji.

W 2001 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Ponadto wyróżniona m.in.: Orderem Uśmiechu (2006), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2007), tytułem „Ambasadora Wrocławia” (2015) oraz Nagrodą Wrocławia (2020).

Prywatnie prof. Alicja Chybicka jest niezwykle aktywna fizycznie – biega w maratonach, wspina się po górach – była m.in. na Kilimandżaro. Skakała też w tandemie ze spadochronu z 4 tys. metrów.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content