Do Wrocławia ma powrócić Muzeum Żydowskie

Fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu / GWŻ

Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu wspólnie z wrocławskim Muzeum Narodowym przygotowują wystawę, na której zaprezentowane zostaną nieudostępniane jak dotąd szerszej publiczności zbiory ze skarbca gminy. Otwarcie ekspozycji zaplanowano na listopad.

O wystawie „Żydowska dusza. Skarby Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu” informuje Klara Kołodziejska-Połtyn, przewodnicząca Gminy.

-W skarbcu przez lata przechowywane były dobra kultury żydowskiej. Są wśród nich przedmioty liturgiczne, wyroby ze srebra, tekstylia i liczne zwoje Tory – mówi członek zarządu, Jerzy Kichler.

Jak dodaje przewodnicząca Gminy, w ramach dużego projektu przy Synagodze pod Białym Bocianem ma powstać nowy budynek, które docelowo stanie się Muzeum Żydowskim.

O artefakty zadbali już muzealnicy, którzy poddali 50 przedmiotów zabiegom konserwatorskim. Wystawie towarzyszyć będą liczne wykłady i koncerty muzyki żydowskiej.

Historia żydowskiego skarbca

Jak wspominał Anatol Kaszen:

Po wojnie, gdy zaczęła się we Wrocławiu organizować kongregacja wyznania mojżeszowego, zgłosił się były mieszkaniec miasta, dawny dozorca w synagodze, i przekazał informację o miejscu ukrycia tych zabytków, których nie zdążyli zniszczyć Niemcy. W pomieszczeniu dawnej stołówki zamurowane zostały za podwójną ścianą srebra ze starej i nowej synagogi (spalonej w czasie Nocy Kryształowej). […] Obecnie spełnia się moje marzenie jako historyka sztuki – dążenie do odtworzenia muzeum po wielu latach ma wreszcie szansę realizacji”.

-Prawdopodobnie to pozostałości bogatej kolekcji dawnego muzeum żydowskiego (1928-1938), które zostało ograbione podczas II wojny światowej. Dodatkowo część zbioru przywieziono do Wrocławia po 1945 r. wraz z żydowskimi repatriantami z terenów dawnego Związku Sowieckiego. – zaznacza Jerzy Kichler.

Jak zapewniają organizatorzy, ekspozycja będzie sukcesywnie poszerzana. Projekt realizowany będzie ze środków Gminy Wrocław oraz środków własnych Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content