Od dzisiaj zmiany w zasadach dotyczących kwarantanny

fot. Radio Rodzina

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w przepisach dotyczących kwarantanny i izolacji. Od wtorku izolacja osób zakażonych koronawirusem została skrócona do 7 dni. Zmieniają się także zasady kwarantanny dla domowników osoby izolowanej.

Od 15 lutego wchodzą w życie kolejne przepisy nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Zgodnie z nowymi zasadami izolacja osób, u których wykryto zakażenie SARS-CoV-2, potrwa 7 dni. Wcześniej okres izolacji wynosił 10 dni.

Co więcej, izolacja będzie liczona od dnia wykonania testu diagnostycznego. Dotychczas była ona naliczana od uzyskania dodatniego wyniku testu na koronawirusa.

Zmiany obejmą także domowników osób zakażonych. Kwarantanna będzie nałożona wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Należy pamiętać, że w przypadku zaszczepienia negatywny wynik testu zwalnia z kwarantanny lub ją skraca.

Warto dodać, że od 10 lutego została zniesiona kwarantanna z kontaktu, więc nie trafiają na nią osoby wskazane w wywiadzie epidemiologicznym. Z kolei od 11 lutego nie obowiązuje już kwarantanna przyjazdowa dla osób przyjeżdżających ze strefy Schengen.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content