Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego

pixabay

Fałszywe alarmy czy głupie żarty mogą doprowadzić do tragedii. Blokując numer 112 możemy doprowadzić do czyjejś śmierci. 11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego.

Numer 112 jest przeznaczony do użytku w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, wymagającego natychmiastowej interwencji służb.

Dolnoślązaków zapytaliśmy czy korzystali z numeru alarmowego i z jakiego powodu?

Choć z roku na rok świadomość nt. numeru alarmowego jest większa to wciąż zdarza się wiele nieuzasadnionych zgłoszeń, które mogą opóźnić pomoc dla osób potrzebujących. 

Dzwoniąc pod numer 112 zgłoszenie odbiera operator, który weryfikuje dane i niezwłocznie przekazuje je odpowiednim służbom.

– Praca w takim zawodzie jest bardzo wymagająca, podkreśla Daniel Sosnowski z wrocławskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Operatorzy numerów ratunkowych we Wrocławiu odebrali odbierają średnio 5 tys. telefonów na dobę oraz wiadomości wysłanych przez aplikację Alarm 112.

-Tylko 80% z nich było zasadnych. Zdarza się, że ktoś dzwoni do nas, by zamówić taksówkę lub pizzę. W tym czasie ktoś czeka na ratunek, apelujemy o rozsądek – dodaje operator.

Najczęściej dzwonią dzieci i osoby starsze.

Pod numer alarmowy 112 można dzwonić przez całą dobę z telefonu stacjonarnego lub komórkowego z dowolnego miejsce. Połączenie zostanie odebrane przez operatora numeru alarmowego, który zadaje pytania, by udzielić niezbędnej pomocy.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content