Robot Da Vinci pomoże w leczeniu onkologicznym

Foto: Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Dzięki współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Ministerstwa Zdrowia oraz zaangażowaniu prof. Wojciecha Witkiewicza – dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu – od 1 kwietnia 2022 roku refundowane będzie leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem chirurgicznego robota Da Vinci.

Wrocław był pierwszym miastem w Polsce, w którym ponad 10 lat temu przeprowadzono pionierskie operacje robotowe. Właśnie wtedy, dzięki staraniom prof. Wojciecha Witkiewicza, został zakupiony system chirurgiczny Da Vinci, który ma zastosowanie w chirurgii ogólnej, onkologii, urologii, ginekologii czy laryngologii.

– Po 12 latach starań, niezliczonej liczbie wizyt i spotkań w różnych gremiach, decyzją obecnego Ministra Zdrowia polscy pacjenci mają refundowany dostęp do najnowocześniej techniki chirurgicznej na obecnym etapie rozwoju medycyny – mówi prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

-Robot Da Vinci to niezwykle precyzyjne urządzenie, które naśladuje ruchy ręki chirurga, jednocześnie niwelując drżenie jego rąk – mówi Wojciech Witkiewicz.

-Załoga szpitala na ul. Kamińskiego ma już duże doświadczenie w pracy z robotem – dodaje Wojciech Witkiewicz.

-Zdobyliśmy doświadczenie, przedstawiliśmy najlepiej udokumentowane wskazania do leczenia techniką robotową, przeprowadziliśmy analizę finansową z której wynika redukcja kosztów.  – mówi Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Chirurgiczny robot Da Vinci umożliwia lekarzom przeprowadzenie niezwykle precyzyjnych operacji, które charakteryzują się bezinwazyjnością oraz szybką rekonwalescencją pooperacyjną pacjenta. Dzięki technice robotowej lekarze mogą przeprowadzać operacje z użyciem narzędzi, których zręczność przekracza możliwości ludzkich rąk i korzystać z niezrównanej ekspozycji pola operacyjnego, z dziesięciokrotnym powiększeniem i trójwymiarową wizualizacją.

Chirurgia robotowa pozwala  operować z niezwykłą precyzją. Ruch narzędzi sterowany jest elektronicznie, za pośrednictwem komputera. Umożliwia to również dokładne przeniesienie swobodnego ruchu rąk z elementów sterujących na maleńkie końcówki i drżenie czy przypadkowe ruchy rąk chirurga są eliminowane, a końcówki narzędzi poruszają się niezwykle płynnie. Obrót narzędzi chirurgicznych robota naśladuje ruch nadgarstka chirurga, co nie jest osiągalne w przypadku endoskopu czy laparoskopu. Wszystko to wpływa na poprawę komfortu i bezpieczeństwa operacji.

Foto: FB Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content